• вторник, 28 ноември 2023
Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

Битиќи: До крајот на месецов мора да има решение за платите на функционерите

Скопје, 20 ноември 20223 (МИА) – До крајот на месецов мора да има некакво решение за платите на избр...

Блинкен и Остин ќе го убедуваат Сенатот да ги обезбеди бараните од Бајден 106 милијарди долари за Украина и Израел

Блинкен и Остин ќе го убедуваат Сенатот да ги обезбеди бараните од Бајден 106 милијарди долари за Украина и Израел

Вашингтон, 31 октомври 2023 (МИА) - Двајца први соработници на американскиот претседател Џо Бајден,...

Алиу: Целта на Стратегијата за реформи на јавната администрација е компатибилност со европските стандарди

Алиу: Целта на Стратегијата за реформи на јавната администрација е компатибилност со европските стандарди

Скопје, 20 септември 2023 (МИА) - Целта на Стратегијата за реформи на ј...

ДЗС: Реализирани само 52 отсто од планираните активности за реформа на јавната администрација

ДЗС: Реализирани само 52 отсто од планираните активности за реформа на јавната администрација

Скопје, 16 март 2023 (МИА) - Перманентно одложување на носење нови клу...

СОНК: Нацрт законот за плати е дискриминирачки и остава простор Владата сама да носи проценки и одлуки

СОНК: Нацрт законот за плати е дискриминирачки и остава простор Владата сама да носи проценки и одлуки

Скопје, 20 јануари 2023 (МИА) – Нацрт законот за плати во јавниот сектор е дискриминирачки и противу...

Штипската општинска администрација доби зголемување на платата за 2.600 денари

Штипската општинска администрација доби зголемување на платата за 2.600 денари

Штип, 21 ноември 2022 (МИА) - Вработените во Општина Штип  ќе добијат повисока плата за 2.600 денари. С...

Ковачевски: Мерките се за намалување на трошоците, а не за раскинување договори за работа

Ковачевски: Мерките се за намалување на трошоците, а не за раскинување договори за работа

Скопје, 17 октомври 2022 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски денеска потврди дека ниту еден вработен н...

УПОЗ: Нема да бидеме одговорни за бесот и последиците од најавеното кратење на платите

УПОЗ: Нема да бидеме одговорни за бесот и последиците од најавеното кратење на платите

Скопје, 13 октомври 2022 (МИА) - Синдикатот на УПОЗ реагира на најавеното кратење на платите на вработе...

Маричиќ: Немам информација дека ќе има намалување на администрацијата, мерките се полесно да се преброди оваа кризна година

Маричиќ: Немам информација дека ќе има намалување на администрацијата, мерките се полесно да се преброди оваа кризна година

Скопје, 13 октомври 2022 (МИА) - Мерките што ги предлагаме како Влада и кои треба да се спроведат преку...

Владата го разгледа новиот Национален план за управување со квалитетот на јавниот сектор

Владата го разгледа новиот Национален план за управување со квалитетот на јавниот сектор

Скопје, 27 септември 2022 (МИА) - Владата на денешната 85-та седница ја разгледа Информацијата за почет...

Левица: Место рационализација на трошоците, власта дополнително го оптоварува државниот буџет

Левица: Место рационализација на трошоците, власта дополнително го оптоварува државниот буџет

27 септември 2022 Со новиот предлог - Закон за админи...

Дебарската администрација се запознаа со можностите и начините за искористување на ресурсите на општината

Дебарската администрација се запознаа со можностите и начините за искористување на ресурсите на општината

Дебар, 21 јули 2022 (МИА) - Вработените во општинската администрација во Дебар денеска се запознаа со м...

Средба Грковска - Брунета: Италија ќе и помага на Северна Македонија за унапредување на јавната администрација

Средба Грковска - Брунета: Италија ќе и помага на Северна Македонија за унапредување на јавната администрација

Скопје, 11 јули 2022 (МИА) - Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добр...

Во јавниот сектор се вработени 132.088 лица во 1.346 институции

Во јавниот сектор се вработени 132.088 лица во 1.346 институции

Скопје, 31 март 2022 (МИА) - Во јавниот сектор во земјава заклучно со 31 декември лани биле вработени 1...

Алити: Во јавната администрација нема да има мартовска плата помала од загарантираната минимална

Алити: Во јавната администрација нема да има мартовска плата помала од загарантираната минимална

Скопје, 31 март 2022 (МИА) - Министерот за информатичко општество и...

Image

Остани поврзан