• среда, 19 јуни 2024
САНУ: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН не придонесува за помирување на Балканот

САНУ: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН не придонесува за помирување на Балканот

Белград, 27 мај 2024 (МИА)- Српската академија на науките и уметностите (САНУ) смета дека неодамна у...

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Белград, 26 мај 2024 (МИА) - Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, по повод усвоената р...

Советничка на ОН за спречување геноцид: Генералното собрание застана покрај жртвите

Советничка на ОН за спречување геноцид: Генералното собрание застана покрај жртвите

Њујорк, 26 мај 2024 (МИА) - Советничката на ОН за спречување на геноцид, Алис Ваириму Ндериту оцени...

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Белград, 25 мај 2024 (МИА) - Усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцидот на Сребреница е „диплом...

Во Сребреница поставени билборди со порака: Ние не сме геноциден народд

Во Сребреница поставени билборди со порака: Ние не сме геноциден народд

Сребреница, 23 мај 2024 (МИА) - Во Сребреница, каде денеска ќе се одржи проширена седница на Владата...

Додик: БиХ дојде до својот крај

Додик: БиХ дојде до својот крај

Бања Лука, 22 мај 2024 (МИА) - Босна и Херцеговина дојде до својот крај или попрецизно ѝ ставија кра...

Додик: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница ќе биде симболичен крај на мултиетничката БиХ

Додик: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница ќе биде симболичен крај на мултиетничката БиХ

Бања Лука, 22 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека во случ...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград...

Мисијата на Србија во ОН апелира до коспонзорите да го повлечат текстот на резолуцијата за Сребреница

Мисијата на Србија во ОН апелира до коспонзорите да го повлечат текстот на резолуцијата за Сребреница

Белград, 18 мај 2024 (МИА) - Вршителот на должноста во Постојаната мисија на Србија во Обединетите н...

Стано: Во Европа нема место за негирање на геноцидот во Сребреница

Стано: Во Европа нема место за негирање на геноцидот во Сребреница

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) – Во Европа нема место за доведување под сомнеж, негирање или релативизаци...

Дачиќ: Срамно и безобразно е Црна Гора да гласа за резолуцијата за Сребреница

Дачиќ: Срамно и безобразно е Црна Гора да гласа за резолуцијата за Сребреница

Белград, 10 мај 2024 (МИА) - Доскорешниот шеф на српската дипломатија, сега министер за внатрешни ра...

Црна Гора во ОН ќе гласа за резолуцијата за Сребреница

Црна Гора во ОН ќе гласа за резолуцијата за Сребреница

Подгорица, 9 мај 2024 (МИА) - Владата на Црна Гора одлучи земјата да гласа за резолуцијата за Сребре...

Лагумџија: Конечниот предлог за Резолуцијата за Сребреница испратен до ОН

Лагумџија: Конечниот предлог за Резолуцијата за Сребреница испратен до ОН

Сараево, 2 мај 2024 (МИА) - Амбасадорот на БиХ во ОН Златко Лагумџија изјави дека „по неколку рунди...

Ал Џезира - Финален предлог на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Ал Џезира - Финален предлог на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Сараево, 2 мај 2024 (МИА) - Конечниот предлог за Резолуцијата што ќе го одбележи 11 јули како ден на...

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за Босна и Херцеговина

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за Босна и Херцеговина

Сараево, 30 април 2024 (МИА) - Ситуацијата во Босна и Херцеговина е тема за која вечерва ќе разговар...

Image

Остани поврзан