• недела, 19 мај 2024
Соработничка на Бајден со еврејско потекло поднесе оставка поради политиката на САД кон конфликтот во Појасот Газа

Соработничка на Бајден со еврејско потекло поднесе оставка поради политиката на САД кон конфликтот во Појасот Газа

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) - Специјалната помошничка на шефот на кабинетот на  американскиот...

Администрацијата на Бајден најави високи нови царини за увоз од Кина

Администрацијата на Бајден најави високи нови царини за увоз од Кина

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска соопш...

Светска банка очекува благо намалување на цените на енергијата во 2024 и 2025 година

Светска банка очекува благо намалување на цените на енергијата во 2024 и 2025 година

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Светската банка очекува цените на енергијата да се намалат за еден пр...

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска преку писмо му ја чест...

Ангелов во Вашингтон на состанок на НАТО Комитетот за градење отпорност

Ангелов во Вашингтон на состанок на НАТО Комитетот за градење отпорност

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, како вис...

Земјата ќе биде погодена од геомагнетна бура предизвикана од ерупции на Сонцето

Земјата ќе биде погодена од геомагнетна бура предизвикана од ерупции на Сонцето

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) - Земјата денеска и во наредните денови ќе биде погодена од силна геома...

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради инвазијата врз Рафа

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради инвазијата врз Рафа

Вашингтон, 6 мај 2024 (МИА) - Претседателот на САД, Џозеф Бајден, денеска во телефонски разговор со...

Возач загинал откако удрил со возило во надворешната капија на Белата куќа

Возач загинал откако удрил со возило во надворешната капија на Белата куќа

Вашингтон, 5 мај 2024 (МИА) - Возач загина синоќа откако со неговото возило удри во надворешната кап...

Остин: Нема индиции дека Хамас планира напад врз американски војници во Појасот Газа

Остин: Нема индиции дека Хамас планира напад врз американски војници во Појасот Газа

Вашингтон, 3 мај 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека нема индиции...

Американскиот Сенат едногласно усвои закон со кој се забранува увоз на руски ураниум

Американскиот Сенат едногласно усвои закон со кој се забранува увоз на руски ураниум

Вашингтон, 1 мај 2024 (МИА) - Американскиот Сенат едногласно го усвои Законот за забрана на увоз на...

Пател: Не сме виделе израелски план за напад на Рафа што би нè загрижил

Пател: Не сме виделе израелски план за напад на Рафа што би нè загрижил

Вашингтон, 1 мај 2024 (МИА) - САД не виделе никаков веродостоен израелски план за офанзива врз градо...

САД соопштија дека уништиле беспилотни летала на Хутите откако бунтовниците лансирале ракета во Аденскиот Залив

САД соопштија дека уништиле беспилотни летала на Хутите откако бунтовниците лансирале ракета во Аденскиот Залив

Вашингтон, 26 април 2024 (МИА) - Војската на САД денеска соопшти дека коалициските сили „ангажирале...

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

Вашингтон, 21 април 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека усвојувањето на за...

„Волстрит џурнал“: Новата американска помош за Украина нема кардинално да ја промени позицијата на Киев на бојното поле

„Волстрит џурнал“: Новата американска помош за Украина нема кардинално да ја промени позицијата на Киев на бојното поле

Вашингтон, 21 април 2024 (МИА) - Новата американска помош за Украина нема кардинално да ја промени п...

Заменик министерот за финансии Николоски на средби во СБ: Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Заменик министерот за финансии Николоски на средби во СБ: Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари...

Скопје, 21 април 2024   Вашингтон – РС Македонија е посветена и останува цврсто...

Image

Остани поврзан