• недела, 19 мај 2024
Мисијата на Србија во ОН апелира до коспонзорите да го повлечат текстот на резолуцијата за Сребреница

Мисијата на Србија во ОН апелира до коспонзорите да го повлечат текстот на резолуцијата за Сребреница

Белград, 18 мај 2024 (МИА) - Вршителот на должноста во Постојаната мисија на Србија во Обединетите н...

Вархеји по средбата со Вучевиќ: Денешните клучни одлуки ќе ги обликуваат наредните пет години

Вархеји по средбата со Вучевиќ: Денешните клучни одлуки ќе ги обликуваат наредните пет години

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Комесарот за соседска политика и проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, во...

Во Србија бројот на мигранти е намален за 73 отсто во однос на минатата година

Во Србија бројот на мигранти е намален за 73 отсто во однос на минатата година

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Српската комесарка за бегалци и миграција Наташа Станисављевиќ изјави д...

Дел од српската опозиција ќе ги бојкотира претстојните избори во Белград

Дел од српската опозиција ќе ги бојкотира претстојните избори во Белград

Белград, 13 мај 2024 (МИА) – Рокот за поднесување изборни листи за изборите во Белград на 2 јуни ист...

Кулеба и Олена Зеленска во Белград

Кулеба и Олена Зеленска во Белград

Киев, 13 мај 2024 (МИА) - Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба денеска во Белград ќе разго...

Кинеските министри пристигнаа во Белград каде беа пречекани од вицепремиерот Синиша Мали

Кинеските министри пристигнаа во Белград каде беа пречекани од вицепремиерот Синиша Мали

Белград, 7 мај 2024 (МИА) - Членови на кинеската делегација, министри и претставници на институции п...

Македонските државјани во Србија гласаат на вториот круг од претседателските избори во Македонската амбасада во Белгрaд

Македонските државјани во Србија гласаат на вториот круг од претседателските избори во Македонската амбасада во Белгрaд

Белград, 7 мај 2024 (МИА) - Македонските државјани во Србија денеска гл...

Белградски енергетски форум на 13 и 14 мај во Белград

Белградски енергетски форум на 13 и 14 мај во Белград

Белград, 2 мај 2024 (МИА) - Регионалната конференција за енергетика, Белградскиот енергетски форум,...

Вучевиќ најави дека новата влада ќе биде влада на континуитет, Северна Македонија ќе најде повеќе од партнер во Србија

Вучевиќ најави дека новата влада ќе биде влада на континуитет, Северна Македонија ќе најде повеќе од партнер во Србија

Белград, 1 мај 2024 (МИА) - Мандатарот на новата српска влада Милош Вуч...

Винска визија на Отворен Балкан во Белград ги поканува изложувачите

Винска визија на Отворен Балкан во Белград ги поканува изложувачите

Белград, 30 април 2024 (МИА) - Третиот саем за вино, храна и туризам „В...

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Белград, 26 април 2024 (МИА) - Од 2020 година Србија кумулативно привлече 15,9 милијарди евра директ...

Фергусон: Неопходно е што поскоро да се формира ЗСО, бидејќи тоа е важен дел од дијалогот и нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина

Фергусон: Неопходно е што поскоро да се формира ЗСО, бидејќи тоа е важен дел од дијалогот и нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина

Белград, 26 април 2024 (МИА) - Амбасадорот на Обединетото Кралство во Србија, Едвард Фергусон наглас...

Н1: За три месеци бројот на гласачи во Белград се зголемил за 666, а во Нови Сад за 738

Н1: За три месеци бројот на гласачи во Белград се зголемил за 666, а во Нови Сад за 738

Белград, 23 април 2024 (МИА) – Бројот на гласачи во Белград се зголемил за 666 во претходните три ме...

Македонските државјани во Србија гласаат на Претседателските избори 2024

Македонските државјани во Србија гласаат на Претседателските избори 2024

Белград, 23 април 2024 (МИА) - Македонските државјани во Србија денеска...

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Белград, 22 април 2024 (МИА) - Лидерот на српската Партија на слободата и правдата Драган Ѓилас дене...

Image

Остани поврзан