• сабота, 25 мај 2024
„Амазон“ најави намалувања на трошоците и понатамошно вложување во вештачката интелигенција

„Амазон“ најави намалувања на трошоците и понатамошно вложување во вештачката интелигенција

Сиетл, 12 април 2024 (МИА) – Извршниот директор на „Амазон“, Енди Џеси преку писмо ги извести акцион...

Амазон повлече од продажба седум милиони фалсификувани производи во 2023 година.

Амазон повлече од продажба седум милиони фалсификувани производи во 2023 година.

Вашингтон, 26 март 2024 (МИА) - Американскиот малопродажен и технолошки гигант Амазон повлече од про...

Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди - најголеми досега

Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди - најголеми досега

Лос Анџелес, 23 февруари 2024 (МИА) - Џиновскa анаконда - вид за којшто се смета дека е најголем во...

ЕК побара информации од „Амазон“ за мерките за заштита на потрошувачите 

ЕК побара информации од „Амазон“ за мерките за заштита на потрошувачите 

Брисел, 15 ноември 2023 (МИА) – Европската комисија испрати официјално барање до компанијата „Амазон...

„Амазон“ ќе ја прошири услугата за испорака со дронови на пазарот во Европа

„Амазон“ ќе ја прошири услугата за испорака со дронови на пазарот во Европа

Далас, 24 октомври 2023 (МИА) - Компанијата „Амазон“ во САД веќе испорачува пакети со помош на...

САД го тужат Амазон за зголемување на цените и истиснување на конкуренцијата 

САД го тужат Амазон за зголемување на цените и истиснување на конкуренцијата 

Вашингтон, 27 септември 2023 (МИА) - Федералната трговска комисија (ФТК) и 17 сојузни држави покрена...

Претседателот на Бразил легализираше повеќе автохтони резервати во Амазон

Претседателот на Бразил легализираше повеќе автохтони резервати во Амазон

Бразилија, 6 септември 2023 (МИА) - Бразилскиот претседател Луис Инасио...

Амазон на Флорида ќе гради фабрика за сателити вредна 120 милиони долари

Амазон на Флорида ќе гради фабрика за сателити вредна 120 милиони долари

Мајами, 22 јули 2023 (МИА) - Амазон соопшти дека ќе инвестира 120 милиони долари во изградба на фабр...

Валас: Киев да покаже благодарност за оружјето, ние не сме Амазон

Валас: Киев да покаже благодарност за оружјето, ние не сме Амазон

Вилнус, 12 јули 2023 (МИА) - Британскиот секретар за одбрана Бен Валас денеска изјави дека ја предуп...

Преземањето на „иРобот“ од страна на „Амазон“ под лупа на Европската комисија

Преземањето на „иРобот“ од страна на „Амазон“ под лупа на Европската комисија

Брисел, 7 јули 2023 (МИА) - Европската комисија иницира истрага за оценка на усогласеноста на предло...

Најавено мерење на Амазон

Најавено мерење на Амазон

Бразилија, 27 јуни 2023 (МИА) - Дали најдолгата река во светот е Нил во Африка, или Амазон во Јужна...

Продолжението на „Господар на прстените“ со голем пад на гледаноста

Продолжението на „Господар на прстените“ со голем пад на гледаноста

Лос Анџелес, 5 април 2023 (МИА) - Иако студиото „Амазон“ смета дека серијата е успешна и дека гледан...

Амазон планира да ги лансира првите интернет сателити до 2024 година

Амазон планира да ги лансира првите интернет сателити до 2024 година

Вашингтон, 15 март 2023 (МИА) - Ком...

Вработените во Амазон во Велика Британија почнаа серија штрајкови

Вработените во Амазон во Велика Британија почнаа серија штрајкови

Лондон, 13 февруари 2023 (МИА) – Работниците во магацинот на Амазон во Велика Британија ќе штрајкува...

Едноставни две прашања за работа во мултимилијардерската компанија на Џеф Безос

Едноставни две прашања за работа во мултимилијардерската компанија на Џеф Безос

Сиетл, 10 јануари 2023 (МИА) - Американскиот милијардер Џеф Безос еднаш интерв...

Image

Остани поврзан