• среда, 17 јули 2024
Претседателот на Азербејџан, Алиев закажа вонредни парламентарни избори на 1 септември

Претседателот на Азербејџан, Алиев закажа вонредни парламентарни избори на 1 септември

Баку, 28 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев закажа вонредни парламентарни из...

Португалецот Сантош на клупата на Азербејџан

Португалецот Сантош на клупата на Азербејџан

Баку, 13 јуни 2024 (МИА) – Фудбалската федерација на Азербејџан официјално соопшти денеска 69-го...

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку, 18 мај 2024 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Азербејџан вчера ги отфрли „навредл...

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Париз, 16 мај 2024 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин денеска го обвин...

Ерменската полиција уапси 151 демонстрант против копнениот договор со Азербејџан

Ерменската полиција уапси 151 демонстрант против копнениот договор со Азербејџан

Ереван, 13 мај 2024 (МИА) - Ерменската полиција денеска соопшти дека привела десетици луѓе кои се об...

Пашињан најави можност за потпишување мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан до ноември

Пашињан најави можност за потпишување мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан до ноември

Ереван, 7 мај 2024 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашињан изјави дека мировниот договор со Азербеј...

Стотина приведени на протест во Ереван поради разграничувањето со Азербејџан

Стотина приведени на протест во Ереван поради разграничувањето со Азербејџан

Ереван, 25 април 2024 (МИА) - Ерменската полиција приведе стотина демонстранти кои го блокираа сообр...

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Ереван, 24 април 2024 (МИА) – Ерменија и Азербејџан соопштија дека официјално го започнале процесот...

Ерменија бара повлекување на хашкото обвинение за етничко чистење во Нагорно Карабах

Ерменија бара повлекување на хашкото обвинение за етничко чистење во Нагорно Карабах

Ереван, 22 април 2024 (МИА) - Адвокатите кои ја застапуваат Ерменија побараа од Меѓународниот суд на...

Песков: Руската мировна мисија се повлекува од Азербејџан

Песков: Руската мировна мисија се повлекува од Азербејџан

Москва, 17 април 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, денеска го потврди повлекувањето...

Азербејџан упати критики до Франција поради притисокот и заканите го отповикувањето на амбасадорката

Азербејџан упати критики до Франција поради притисокот и заканите го отповикувањето на амбасадорката

Баку, 17 април 2024 (МИА) - Азербејџан денеска ја обвини Франција за притисок и закани врз земјата о...

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Париз, 17 април 2024 (МИА) - Франција ја отповика својата амбасадорка во Азербејџан Ан Бојон „на кон...

Азербејџан побара од МСП да ја отфрли ерменската тужба за етничко чистење

Азербејџан побара од МСП да ја отфрли ерменската тужба за етничко чистење

Баку, 15 април 2024 (МИА) - Азербејџан побара од Меѓународниот суд на правдата (МСП) да ја отфрли ту...

Пашинјан: Ереван е подготвен да потпише мировен договор со Баку

Пашинјан: Ереван е подготвен да потпише мировен договор со Баку

Астана, 15 април 2024 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска соопшти дека е подготвен да...

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со...

Image

Остани поврзан