• вторник, 16 јули 2024
Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Појасот Газа

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Појасот Газа

Газа, 14 јули 2024 (МИА) – Висок неименуван претставник на Хамас изјави дека палестинската организац...

Хамас не се согласува на договор за заложниците без сеопфатен прекин на огнот

Хамас не се согласува на договор за заложниците без сеопфатен прекин на огнот

Доха, 9 јули 2024 (МИА)  -  Неименуван функционер на палестинската милитантна организација...

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Високи претставници на САД се во Каиро заради преговори за постигнува...

Нетанјаху објави листа на барања за кои нема преговори со Хамас

Нетанјаху објави листа на барања за кои нема преговори со Хамас

Ерусалим, 9 јули 2024 (МИА) – Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува за Каиро и за Доха, к...

Израелската војска изведе воздушни напади врз училиште во Газа, каде се криеле палестински борци

Израелската војска изведе воздушни напади врз училиште во Газа, каде се криеле палестински борци

Тел Авив, 9 јули 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека извела воздушни напади врз неколку пал...

Хамас го информира Хезболах дека се согласил на прекин на огнот во Појасот Газа

Хамас го информира Хезболах дека се согласил на прекин на огнот во Појасот Газа

Бејрут, 5 јули 2024 (МИА) – Делегација на Хамас предводена од Калил ал Хаја денеска во Бејрут се сре...

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Ерусалим, 4 јули 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху подготвува екипа за обнова на...

„Ашарк ал-Аваст“: Само две или три лица знаат каде се крие лидерот на Хамас, Јахја Синвар

„Ашарк ал-Аваст“: Само две или три лица знаат каде се крие лидерот на Хамас, Јахја Синвар

 Ерусалим, 3 јули 2024 година (МИА) - Само две или три лица знаат каде е лидерот на Хамас во Га...

Нетанјаху: Војната нема да заврши сè додека Хамас е на власт

Нетанјаху: Војната нема да заврши сè додека Хамас е на власт

Ерусалим, 2 јули 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска ги критикуваше анонимн...

Нетанјаху: Израел напредува кон елиминација на терористичката војска на Хамас

Нетанјаху: Израел напредува кон елиминација на терористичката војска на Хамас

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел „напредува к...

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - По ослободувањето на повеќе од 50 палестински затвореници, меѓу кои и...

Галант: Хамас не е во состојба да се поврати од израелските операции во Појасот Газа

Галант: Хамас не е во состојба да се поврати од израелските операции во Појасот Газа

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, за време на денешната по...

Нетанјаху: Нема замена за победата над Хамас

Нетанјаху: Нема замена за победата над Хамас

Израел, 30 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска потврди дека израелските...

Арапската лига престана да го означува Хезболах како „терористичка организација“

Арапската лига престана да го означува Хезболах како „терористичка организација“

Каиро, 30 јуни 2024 (МИА) - Помошникот генерален секретар на Арапската лига, Хосам Заки, соопшти дек...

Масовни протести во повеќе израелски градови, демонстрантите побараа предвремени избори

Масовни протести во повеќе израелски градови, демонстрантите побараа предвремени избори

Тел Авив, 30 јуни 2024 (МИА) - Во Тел Авив, Ерусалим и други израелски градови вчера се одржаа масов...

Image

Остани поврзан