• среда, 17 јули 2024
Суданските власти наредија сите странци да го напуштат главниот град Картум поради безбедносни причини

Суданските власти наредија сите странци да го напуштат главниот град Картум поради безбедносни причини

Картум, 12 јули 2024 (МИА) - Суданските власти им наредија на сите странци да го напуштат главниот г...

Руската Дума го усвои во прво читање предлог-законот за новиот режим на депортација на странци

Руската Дума го усвои во прво читање предлог-законот за новиот режим на депортација на странци

Москва, 18 јуни 2024 (МИА) - Руската Државна Дума денеска во прво читање го усвои предлог-законот за...

Тројца странски туристи и еден Авганистанец убиени од вооружени лица во Авганистан

Тројца странски туристи и еден Авганистанец убиени од вооружени лица во Авганистан

Кабул, 17 мај 2024 (МИА) - Тројца странски туристи и еден Авганистан се убиени денеска од вооружени...

Усвоени измените на Директивата за единствена дозвола за работа и престој на странци во ЕУ 

Усвоени измените на Директивата за единствена дозвола за работа и престој на странци во ЕУ 

Брисел, 12 април 2024 (МИА) - Европскиот совет денеска во крајна фаза ја одобри ревизијата на Директ...

Австрија лани протерала рекорден број странци, најмногу Словаци, Унгарци и Романци

Австрија лани протерала рекорден број странци, најмногу Словаци, Унгарци и Романци

Виена, 21 март 2024 (МИА) - Австрија минатата година протера рекорден број странци, а повеќето од ни...

Зеленски потпиша декрет со кој им се дозволува на странци да служат во Националната гарда на Украина

Зеленски потпиша декрет со кој им се дозволува на странци да служат во Националната гарда на Украина

Киев, 22 февруари 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша декрет со кој се д...

Над 3.600 странци дошле да работат во Косово во 2023-та, 211 од Северна Македонија, најмногу од Турција и Бангладеш

Над 3.600 странци дошле да работат во Косово во 2023-та, 211 од Северна Македонија, најмногу од Турција и Бангладеш

Приштина, 12 февруари 2024 (МИА) – Косово во текот на 2023 година издало над 3.600 работни дозволи з...

Непознати напаѓачи убија девет странци во Иран

Непознати напаѓачи убија девет странци во Иран

Техеран, 27 јануари 2024 (МИА) - Непознати вооружени лица денеска убија девет лица во градот Сараван...

Египет прими десетици странски државјани и Палестинци на кои им е потребна медицинска помош

Египет прими десетици странски државјани и Палестинци на кои им е потребна медицинска помош

Каиро, 26 јануари 2024 (МИА) - Египет денеска прими четириесетина Палестинци на кои им е потребна ме...

Руското МВР подготви закон со кој странците кои доаѓаат во Русија ќе мора да потпишат „договор за лојалност“

Руското МВР подготви закон со кој странците кои доаѓаат во Русија ќе мора да потпишат „договор за лојалност“

Москва, 29 ноември 2023 (МИА) - Руското Министерство за внатрешни работи подготви нацрт-закон со кој...

ЕУ подготвува измени на правилата за долгорочен престој на државјани од трети земји 

ЕУ подготвува измени на правилата за долгорочен престој на државјани од трети земји 

Брисел, 24 ноември 2023 (МИА) - Комитетот на постојани претставници земјите членки на ЕУ ги утврди с...

Прекината евакуцијата на странците од Газа

Прекината евакуцијата на странците од Газа

Газа, 6 ноември 2023 (МИА) - Од саботата е прекината евакуацијата на странски државјани и повредени...

Првите странци и лица со двојно државјанство го напуштаат Појасот Газа преку граничниот премин Рафа

Првите странци и лица со двојно државјанство го напуштаат Појасот Газа преку граничниот премин Рафа

Рафа, 1 ноември 2023 (МИА) - Десетици странци и лица со двојно државјанство денеска го напуштија Пој...

Египет, Израел и САД се договорија да се отвори граничниот премин Рафа за излез на странците од Газа

Египет, Израел и САД се договорија да се отвори граничниот премин Рафа за излез на странците од Газа

Каиро, 14 октомври 2023 (МИА) - Египет, Израел и САД денеска се договорија да им дозволат на странци...

Кисинџер: Славењето на нападот на Хамас во Германија укажува дека дозволила премногу странци да влезат во земјата

Кисинџер: Славењето на нападот на Хамас во Германија укажува дека дозволила премногу странци да влезат во земјата

Вашингтон, 12 октомври 2023 (МИА) - Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета де...

Image

Остани поврзан