• вторник, 28 мај 2024
Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати на 133. сесија на...

Османи во Стразбур, на сесијата на Комитетот на Министри на Совет на Европа

Османи во Стразбур, на сесијата на Комитетот на Министри на Совет на Европа

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ќе учествува на 133-тата с...

Делегација на МАЕИ во Стразбур на средба со претставници на Советот на Европа

Делегација на МАЕИ во Стразбур на средба со претставници на Советот на Европа

Дебар, 6 март 2024 (МИА) - Делегација на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, оствари...

Јулија Навална пред ЕП во Стразбур: Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј

Јулија Навална пред ЕП во Стразбур: Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј

Стразбур, 28 февруари 2024 (МИА) - Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј Навални за Руси...

Јулија Навални в среда ќе зборува пред европратениците во Стразбур

Јулија Навални в среда ќе зборува пред европратениците во Стразбур

Стразбур, 22 февруари 2024 (МИА) - Јулија Навални, сопругата на починатиот руски опозициски лидер Ал...

Арсовска се обрати во Советот на Европа, на Конгресот на локални и регионални власти

Арсовска се обрати во Советот на Европа, на Конгресот на локални и регионални власти

Скопје, 24 октомври 2023 (МИА) - Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска се обрати...

Изложбата на Тања Балаќ „Раселени“ поставена во Стразбур

Изложбата на Тања Балаќ „Раселени“ поставена во Стразбур

Скопје, 13 октомври 2023 (МИА) - Самостојната изложба на уметницата Тања Балаќ со наслов „Раселени“,...

Пратеникот Каевски на Сесија на ПССЕ во Стразбур

Пратеникот Каевски на Сесија на ПССЕ во Стразбур

Скопје, 10 октомври 2023 (МИА) - Во рамки на учеството на делегацијата од Собранието на РСМ во сесиј...

Партијата за движење на Турците во Стразбур оствари средби со европратеници

Партијата за движење на Турците во Стразбур оствари средби со европратеници

Скопје, 5 октомври 2023 Делегацијата на Партијата за движење на Турците (ТХП) предводена од...

Македонските здруженија од соседните држави побараа поголемо грижа од родната земја

Македонските здруженија од соседните држави побараа поголемо грижа од родната земја

Штип, 8 септември 2023 (МИА) - Нови тужби се испратени во меѓународниот суд за човекови права во Стр...

Заштитата на новинарите и природата и странското влијание меѓу темите на јунската сесија на ЕП

Заштитата на новинарите и природата и странското влијание меѓу темите на јунската сесија на ЕП

Брисел, 10 јули 2023 (МИА) - Заштита на новинарите и активистите во Европската унија од неосновани и...

Османи: Соработката на ОБСЕ и на Советот на Европа е повеќе од кога било потребна и релевантна

Османи: Соработката на ОБСЕ и на Советот на Европа е повеќе од кога било потребна и релевантна

Скопје, 5 јули 2023 (МИА) - Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи дене...

Османи ќе се обрати пред Комитетот на министри на Советот на Европа во Стразбур

Османи ќе се обрати пред Комитетот на министри на Советот на Европа во Стразбур

Скопје, 5 јули 2023 (МИА) - Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворе...

Костадиновска-Стојчевска: Културата не е семоќна, но e силна порака за живот без предрасуди, расизам и дискриминација

Костадиновска-Стојчевска: Културата не е семоќна, но e силна порака за живот без предрасуди, расизам и дискриминација

Скопје, 27 јуни 2023 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадиновс...

Ковачки: Стразбур потврди дека се гонат политички неистомисленици

Ковачки: Стразбур потврди дека се гонат политички неистомисленици

Скопје, 20 мај 2023 Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки при денешната теренска посета в...

Image

Остани поврзан