• недела, 19 мај 2024
Сукалински: Расте интересот за Европскиот одбранбен фонд

Сукалински: Расте интересот за Европскиот одбранбен фонд

Софија, 15 мај 2024 - Се повеќе расте интересот за Европскиот одбранбен фонд и можностите што ги нуд...

Иванов најави зголемена пензија од 11 проценти за бугарските пензионери

Иванов најави зголемена пензија од 11 проценти за бугарските пензионери

Софија, 13 мај 2024 (МИА) – Министерот за труд и социјална политика на Бугарија, Ивајло Иванов на ут...

Групацијата Емирати објави рекордна добивка од 5,1 милијарди долари, што е раст од 71 отсто

Групацијата Емирати објави рекордна добивка од 5,1 милијарди долари, што е раст од 71 отсто

Дубаи, 13 мај 2024 (МИА) - Групацијата Емирати, со седиште во Дубаи и сопственик на најголемата исто...

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Лондон, 10 мај 2024 (МИА) - Економијата во Велика Британија, според прелиминарните проценки, оствари...

Николовски: Пензискиот фонд повторно е стабилен, а пензиите растат – Во новиот мандат даваме збор за просечна пензија од 30.000 денари

Николовски: Пензискиот фонд повторно е стабилен, а пензиите растат – Во новиот мандат даваме збор за просечна пензија од 30.000 денари

Скопје, 19 април 2024  Преку одговорни политики и посветена работа, пензискиот фонд ден...

​Деспотовски: Македонија е со највисок раст на реалната плата и продуктивноста во регионот

​Деспотовски: Македонија е со највисок раст на реалната плата и продуктивноста во регионот

Скопје, 13 април 2024 Најновиот извештај на Светската банка констатираше дека Македонија има...

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст

Вашингтон, 12 април 2024 (МИА) - Светската економија во иднина ќе се соочува со анемичен раст. Глоба...

Царинска управа: Приходите во Буџетот наплатени од Царината зголемени за седум проценти

Царинска управа: Приходите во Буџетот наплатени од Царината зголемени за седум проценти

Скопје, 12 април 2024 (МИА) - Приходите наплатени од Царинската управа (ЦУ) во првото тримесечје год...

Во 2023 година глобалните капацитети на електрани на јаглен на историски максимум

Во 2023 година глобалните капацитети на електрани на јаглен на историски максимум

Пекинг, 11 април 2024 (МИА) – Во најновиот извештај на „Глобал енерџи монитор“ (Global energy monito...

СТО значително ја намали прогнозата за раст на светската трговија

СТО значително ја намали прогнозата за раст на светската трговија

Женева, 11 април 2024 (МИА) – Светската трговска организација (СТО) проценува дека светската трговиј...

Светска банка: Годинава раст на инфлацијата од три отсто, платите се зголемуваат, а нема раст на продуктивноста

Светска банка: Годинава раст на инфлацијата од три отсто, платите се зголемуваат, а нема раст на продуктивноста

Скопје, 11 април 2024 (МИА) - Раст на инфлацијата од три отсто во 2024...

Механизмот за реформи и раст на Западен Балкан главна тема на денешното заседание на Корепер

Механизмот за реформи и раст на Западен Балкан главна тема на денешното заседание на Корепер

Брисел, 8 април 2024 (МИА) – Предлог-регулативата за воспоставување на Механизмот за реформи и раст...

Деспотовски: За седум години близу 65 проценти раст на платите - двојно повеќе отколку претходните десет

Деспотовски: За седум години близу 65 проценти раст на платите - двојно повеќе отколку претходните десет

Поголеми плати за нашите сограѓани е еден од клучните елементи на економската политика и на ТИРЗ и на Владата, а број...

Производството во САД во март забележа раст по 16 месеци

Производството во САД во март забележа раст по 16 месеци

Вашингтон, 1 април 2024 (МИА) - Економската активност во производството на САД се зголеми во март во...

Растот на руското производство е најголем од август 2006 година

Растот на руското производство е најголем од август 2006 година

Москва, 1 април 2024 (МИА) - Производната активност на Русија се прошири со најбрзо темпо во повеќе...

Image

Остани поврзан