• понеделник, 17 јуни 2024
Осум месеци затвор за три лица кои го навредуваа Винисиус на расистичка основа

Осум месеци затвор за три лица кои го навредуваа Винисиус на расистичка основа

Валенсија, 10 јуни 2024 (МИА) - Тројца приврзаници на Валенсија кои го навредуваа играчот на Реал (М...

Расистички навреди кон Нико Вилијамс

Расистички навреди кон Нико Вилијамс

  Билбао, 28 април 20204 (МИА) – Напаѓачот на Атлетик Билбао, Нико Вилијамс, беше цел н...

Поранешниот чешки селектор Рада суспендиран поради расизам

Поранешниот чешки селектор Рада суспендиран поради расизам

  Прага, 23 април 2024 (МИА) – Поранешниот селектор на чешката фудбалска репрезентација...

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

  Асунсион, 12 април 2024 (МИА) – „Во фудбалот има проблеми“, изјави претседателот на М...

Винисиус низ солзи: Сакам да играм фудбал, расизмот е насекаде

Винисиус низ солзи: Сакам да играм фудбал, расизмот е насекаде

Мадрид, 25 март 2024 (МИА) - Фудбалерот на Реал Мадрид, Винисиус веќе подолго време е мета на расист...

Интер раскинува со Ачерби ако биде прогласен виновен за расизам

Интер раскинува со Ачерби ако биде прогласен виновен за расизам

  Рим, 23 март 2024 (МИА) – Лидерот во италијанското фудбалско првенство Интер ќе го ра...

Винисиус Жуниор повторно цел на расистички напади

Винисиус Жуниор повторно цел на расистички напади

Мадрид, 14 март 2024 (МИА) - Шпанската лига ќе пријави расистички скандирања упатени кон играчот на...

Ограничен влезот за белци во театар во Велика Британија

Ограничен влезот за белци во театар во Велика Британија

Лондон, 4 март 2024 (МИА) - На белците им бил ограничен влезот на две изведби на претстава за расизм...

Околу 100.000 луѓе на демонстрациите во Минхен против расизмот и антисемитизмот

Околу 100.000 луѓе на демонстрациите во Минхен против расизмот и антисемитизмот

Минхен, 12 февруари 2024 (МИА) - До 100.000 луѓе учествуваа на демонстрациите во Минхен против расиз...

Инфантино повика на автоматски пораз за тимовите чии навивачи демонстрираат расизам за време на натпревар

Инфантино повика на автоматски пораз за тимовите чии навивачи демонстрираат расизам за време на натпревар

Цирих, 21 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА), Џани Инфанти...

Холандски превод на книга за британското кралско семејство, го посочува кралот Чарлс Трети, како човек кој наводно ја коментирал темната боја на кожата на својот внук

Холандски превод на книга за британското кралско семејство, го посочува кралот Чарлс Трети, како човек кој наводно ја коментирал темната боја на кожат...

Амстердам, 29 ноември 2023 (МИА) - Контроверзната нова книга на Омид Скоби - „Крај на играта“ (...

Истражување: Пораст на расизмот во Европа, поради боја на кожа не можат да најдат работа или да изнајмат стан

Истражување: Пораст на расизмот во Европа, поради боја на кожа не можат да најдат работа или да изнајмат стан

Брисел, 25 октомври 2023 (МИА) - Агенцијата за основни права на европските граѓани (ФПА) објави истр...

Севиља исфрли навивач поради расизам

Севиља исфрли навивач поради расизам

Севиља, 22 октомври 2023 (МИА) – Шпанскиот фудбалски прволигаш Севиља исфрли навивач од својот стади...

ЕКРИ: Северна Македонија напредуваше во справувањето со расизмот и нетолеранцијата, но продолжува дискриминацијата на ЛГБТИ лицата и Ромите

ЕКРИ: Северна Македонија напредуваше во справувањето со расизмот и нетолеранцијата, но продолжува дискриминацијата на ЛГБТИ лицата и Ромите

Брисел, 20 септември 2023 (МИА) - Од 2016 година Северна Македонија пос...

Петкратната германска олимписка шампионка и полицајка Клаудија Пехштајн под истрага заради расизам

Петкратната германска олимписка шампионка и полицајка Клаудија Пехштајн под истрага заради расизам

Берлин, 19 јуни 2023 (МИА) - Германската федерална полиција покрена истрага против петкратната олимп...

Image

Остани поврзан