• недела, 19 мај 2024
Русија и Украина договорија размена на деца одвоени од своите семејства

Русија и Украина договорија размена на деца одвоени од своите семејства

Москва, 24 април 2024 (МИА) - Руската комесарка за правата на децата Марија Лвова-Белова изјави дека...

Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати војници

Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати војници

Москва, 12 април 2024 (МИА) - Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати војници...

Кремљ: Во тек се контакти за можна размена на американскиот новинар Гершкович

Кремљ: Во тек се контакти за можна размена на американскиот новинар Гершкович

Москва, 28 март 2024 (МИА) - Кремљ денеска соопшти дека во тек се „контакти“ околу можна размена на...

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размената на затвореници со Западот

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размената на затвореници со Западот

Москва, 18 март 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на синоќешната прес-конференција во...

Песков за ФТ тврди дека не знае за планови за размена на Навални за офицер на ФСБ

Песков за ФТ тврди дека не знае за планови за размена на Навални за офицер на ФСБ

Москва, 26 февруари 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за „Фајненшл тајмс“ изјави дека...

Соработничка на Навални: Беше блиску до ослободување, требаше да биде разменет за офицер на ФСБ

Соработничка на Навални: Беше блиску до ослободување, требаше да биде разменет за офицер на ФСБ

Москва, 26 февруари 2024 (МИА) - Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални беше блиску до ослобод...

Програма за размена на студенти и научници  во рамки на билатералната соработка меѓу  Северна Македонија и Полска

Програма за размена на студенти и научници во рамки на билатералната соработка меѓу Северна Македонија и Полска

Скопје, 19 февруари 2024 (МИА) - Полската национална агенција за академска размена - NAWA известува...

Азербејџан и Еременија разменија заробеници во погранично подрачје

Азербејџан и Еременија разменија заробеници во погранично подрачје

Баку/Ереван, 13 декември 2023 (МИА)  - Азербејџан и Ерменија денеска разменија воени заробеници...

Клиперс и Филаделфија се договорија за размена на Харден

Клиперс и Филаделфија се договорија за размена на Харден

Лос Анџелес, 31 октомври 2023 (МИА) – Раководствата на Лос Анџелес клиперс и на Филаделфија се догов...

Бугарската државна агенција „Архив“ денеска претставува изложба посветена на 120-годишнината од Илинденското востание

Бугарската државна агенција „Архив“ денеска претставува изложба посветена на 120-годишнината од Илинденското востание

Софија, 17 октомври 2023 (МИА/БТА) - Во бугарската државната агенција „Архив“ (ДАА) ќе биде претстав...

Шотев: Бугарската индустрија за инженерство и опрема продолжува да се развива на глобално ниво

Шотев: Бугарската индустрија за инженерство и опрема продолжува да се развива на глобално ниво

Софија, 3 октомври 2023 - Според податоците на Бугарската народна банка (БНБ), извозот на машини и о...

Бугарската министерка за иновации и раст Стојчева на бизнис форум на иницијативата „Три мориња“ во Букурешт

Бугарската министерка за иновации и раст Стојчева на бизнис форум на иницијативата „Три мориња“ во Букурешт

Букурешт, 7 септември 2023 - Регионот може да биде лидер на новиот бран иновации, а Бугарија и Роман...

Челзи ја одби размената на Лукаку за Влаховиќ

Челзи ја одби размената на Лукаку за Влаховиќ

Рим, 10 август 2023 (МИА) - Напаѓачот на Јувентус, Душан Влаховиќ нема да се пресели во Челзи, објав...

Бугарската тробојка денеска ќе се издигне на 111-метарскиот јарбол „Рожен“

Бугарската тробојка денеска ќе се издигне на 111-метарскиот јарбол „Рожен“

Софија, 13 јули 2023 (МИА) – Бугарското државно знаме ќе биде официјално подигнато вечерва на 111-ме...

Портланд нема да брза со размената на Лилард

Портланд нема да брза со размената на Лилард

Портланд, 11 јули 2023 (МИА) - Генералниот директор на Портланд сините Џо Кронин го коментираше поте...

Image

Остани поврзан