• среда, 19 јуни 2024
Руската ПВО ноќеска соборила 28 украински беспилотни летала

Руската ПВО ноќеска соборила 28 украински беспилотни летала

Москва, 7 јуни 2024 (МИА) - Руските  противвоздушни  сили ноќеска собориле вкупно 28 украи...

Зеленски: На Украина и требаат најмалку седум ПВО системи „Патриот“

Зеленски: На Украина и требаат најмалку седум ПВО системи „Патриот“

Киев, 28 април 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на Украина и се п...

Борел: Испораките на проектили во Украина се очекуваат на крајот на мај

Борел: Испораките на проектили во Украина се очекуваат на крајот на мај

Луксембург, 22 април 2024 (МИА) - Испораките на проектили од 155 милиметри во Украина се очекува да...

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе системи за противвоздушна одбрана во Украина

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе системи за противвоздушна одбрана во Украина

Капри, 18 април 2024 (МИА) - НАТО работи на можноста за испраќање повеќе системи за противвоздушна о...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противраке...

Кулеба го повика Западот да испрати системи за противвоздушна одбрана Патриот во Украина

Кулеба го повика Западот да испрати системи за противвоздушна одбрана Патриот во Украина

Киев, 26 март 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги повика...

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајпеј, 26 март 2024 (МИА) - Тајван денеска ја тестираше својата противвоздушна одбрана и најави дек...

Кулеба: На Украина итно и треба повеќе опрема за ПВО, особено ракети Патриот

Кулеба: На Украина итно и треба повеќе опрема за ПВО, особено ракети Патриот

Киев, 25 март 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, по денешниот руски ракет...

Украинската ПВО соборила десет руски дронови во текот на ноќта

Украинската ПВО соборила десет руски дронови во текот на ноќта

Киев, 28 февруари 2024 (МИА) - Украинските системи за противвоздушна одбрана ги уништија сите десет...

Германија ќе развие ПВО систем со краток дострел како замена за тенковите Гепард

Германија ќе развие ПВО систем со краток дострел како замена за тенковите Гепард

Берлин, 18 јануари 2024 (МИА) - Германија ќе нареди развој на противвоздушен одбранбен систем со кра...

Украинската ПВО ноќеска уништила 15 од 20 руски дронови, Руската ПВО еден украински што летал кон Москва

Украинската ПВО ноќеска уништила 15 од 20 руски дронови, Руската ПВО еден украински што летал кон Москва

Киев, 19 ноември 2023 (МИА) - Украинската противвоздушна одбрана ноќеска уништила 15 од 20 лансирани...

Белоруската армија формира нов полк за ПВО

Белоруската армија формира нов полк за ПВО

Минск, 23 март 2023 (МИА) – Во вооружените сили на Белорусија е формиран нов полк за противвоздушна...

Русија инсталира систем за противвоздушна одбрана во украинската нуклеарна централа Запорожје

Русија инсталира систем за противвоздушна одбрана во украинската нуклеарна централа Запорожје

Москва, 9 август 2022 (МИА) – Руските сили почнаа да инсталираат систем за воздушна одбрана во најголем...

Image

Остани поврзан