• четврток, 20 јуни 2024
Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да подн...

В недела предвремени парламентарни избори во Бугарија

В недела предвремени парламентарни избори во Бугарија

Софија, 7 јуни 2024 (МИА) - Бугарија в недела повторно гласа за нов парламент, каде очекуваат вероја...

ПССЕ ќе ги следи предвремените парламентарни избори во Бугарија

ПССЕ ќе ги следи предвремените парламентарни избори во Бугарија

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) - Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), пред...

Излезните анкети предвидуваат победа на партијата на премиерот Моди на парламентарните избори во Индија

Излезните анкети предвидуваат победа на партијата на премиерот Моди на парламентарните избори во Индија

Њу Делхи, 1 јуни 2024 (МИА) - Коалицијата предводена од партијата на индискиот премиер Нарендра Моди...

Грчката Влада планира да воведе поштенското гласање и за парламентарните избори

Грчката Влада планира да воведе поштенското гласање и за парламентарните избори

Атина, 31 мај 2024 (МИА) – Поштенското гласање во Грција што сега важи само за евроизбори и референд...

Прегласување на седум изборачки места во петата и шестата изборна единица во среда

Прегласување на седум изборачки места во петата и шестата изборна единица во среда

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Прегласување на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна еди...

За десетина дена би можел да се знае составот на новата влада, обвинувања за притисоци за решенијата и одлуките за поништеното гласање

За десетина дена би можел да се знае составот на новата влада, обвинувања за притисоци за решенијата и одлуките за поништеното гласање

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - До крајот на идната недела се очекува да се постигне договор околу иднат...

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањео на политички партии и поединци од техничката Влада во изборните процедури

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањео на политички партии и поединци од техничката Влада во изборните процедури

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ДИК Александар Даштевски и...

Разговорите за нова влада во тек, Управен треба да одлучува по одлуките на ДИК за прегласување

Разговорите за нова влада во тек, Управен треба да одлучува по одлуките на ДИК за прегласување

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) – Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ за коалицирање во но...

ДИК: Досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните, за претседателските нема

ДИК: Досега поднесени 17 приговори за резултатите од парламентарните, за претседателските нема

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - До Државната изборна комисија (ДИК) до овој момент пристигнати се 17 при...

Апасиев: Некои битки мора да ги водиме повеќе од еднаш, за да можеме да победиме

Апасиев: Некои битки мора да ги водиме повеќе од еднаш, за да можеме да победиме

Скопје, 10 мај 2024  „Борбата за правична и поубава Македонија за сите нас е Борбат...

Џафери: Убеден сум дека ќе ги отстраниме предрасудите дека Албанците не можат и не знаат

Џафери: Убеден сум дека ќе ги отстраниме предрасудите дека Албанците не можат и не знаат

Скопје, 4 мај 2024 (МИА) - Кандидатот за пратеник во Шестата изборна единица на Европскиот фронт пре...

Ковачки: Во општина Петровец ќе инвестираме пет милиони евра

Ковачки: Во општина Петровец ќе инвестираме пет милиони евра

СООПШТЕНИЕ Скопје, 4 мај 2024 И покрај опструкциите со кои се соочу...

Ковачевски: Одредени кадровски решенија и однесувањето на дел од коалиционите партнери во Владата влијаеја да имаме таков изборен резултат

Ковачевски: Одредени кадровски решенија и однесувањето на дел од коалиционите партнери во Владата влијаеја да имаме таков изборен резултат

Скопје, 3 мај 2024 (МИА) - Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва изјави дека прелиминарната ана...

Димитриевски во Тетово: Ја бараме поддршката од граѓаните за работите да не бидат  како досега

Димитриевски во Тетово: Ја бараме поддршката од граѓаните за работите да не бидат  како досега

СООПШТЕНИЕ Скопје, 3 мај 2024 Претседателот на Движењето ЗНАМ – За...

Image

Остани поврзан