• среда, 17 јули 2024
Гутереш сè уште не назначил нов шеф на канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања

Гутереш сè уште не назначил нов шеф на канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања

Женева, 28 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш се уште не назначил нов шеф...

По оставките се редат прашања за проектот за нов главен град на Индонезија

По оставките се редат прашања за проектот за нов главен град на Индонезија

7 јуни 2024 MSN/Reuters Шефот и заменик-шефот на телото што го надг...

МОН: Во новиот објект на „Сами Фрашери“ Куманово настава ќе следат 1 200 ученици

МОН: Во новиот објект на „Сами Фрашери“ Куманово настава ќе следат 1 200 ученици

Куманово, 28 мај 2024 (МИА) - Над 300 милиони денари ќе чини изградбата на објектот наменет за куман...

Конститутивна седница на парламентарниот состав 2024-2028

Конститутивна седница на парламентарниот состав 2024-2028

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Во Собранието денеска во 11 часот треба да...

Путин положи заклетва за новиот, петти по ред, претседателски мандат

Путин положи заклетва за новиот, петти по ред, претседателски мандат

Москва, 7 мај 2024 (МИА) - На денешната инаугурација во Кремљ, Владимир Путин положи заклетва за нов...

Судијата Иван Џолев  нов претседател на Здружението на судиите

Судијата Иван Џолев нов претседател на Здружението на судиите

Скопје, 30 април 2024 (МИА) - Актуелниот претседател на Кривичниот суд во Скопје, судијата Иван Џоле...

Зеленски го потпиша новиот Закон за мобилизација

Зеленски го потпиша новиот Закон за мобилизација

Киев, 16 април 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го потпиша новиот зак...

ЗКРСМ со свои барања за новиот закон за средно образование

ЗКРСМ со свои барања за новиот закон за средно образование

Куманово, 16 април 2024 (МИА) - ЗКРСМ испрати барање до Владата за промена на новиот закон за средно...

Кристалина Георгиева номинирана за втор мандат на чело на ММФ

Кристалина Георгиева номинирана за втор мандат на чело на ММФ

Вашингтон, 5 април 2024 (МИА) – Актуелната извршна директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ),...

Спомен костурницата од НОВ во Велес вечерва ќе свети во сина боја

Спомен костурницата од НОВ во Велес вечерва ќе свети во сина боја

Велес, 2 април 2024 (МИА) - По повод одбележувањето на 2 април, Меѓународниот ден на лицата со аутиз...

Гевгелија доби нов градски парк

Гевгелија доби нов градски парк

Гевгелија, 1 април 2024 (МИА) - Гевгелија доби нов урбан градски парк. Паркот се простира на 6.000 м...

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

Скопје, 28 март 2024 (МИА) - Собранието на денешната седница, со 64 гласа „за“ го донесе новиот Зако...

„Алкалоид“ пушти во употреба нови производи капацитети во вредност од 19,4 милиони евра

„Алкалоид“ пушти во употреба нови производи капацитети во вредност од 19,4 милиони евра

Скопје, 27 март 2024 (МИА) -  Компанијата „Алкалоид“ АД Скопје денеска пушти во употреба нови к...

Нов закон за безбедност во Хонг Конг

Нов закон за безбедност во Хонг Конг

Хонг Конг, 19 март 2024 (МИА)  - Законодавниот совет на Хонг Конг денеска едногласно усвои нов...

Бојмацалиев го посети Градскиот одбор на Сојуз на борци по повод 8 Март

Бојмацалиев го посети Градскиот одбор на Сојуз на борци по повод 8 Март

8 март 2024 Денеска (08.03.2024) дополнителниот заменик министе...

Image

Остани поврзан