• недела, 14 јули 2024
По најавите за поројни дождови УХМР со апел за внимание во одредени региони и реони

По најавите за поројни дождови УХМР со апел за внимание во одредени региони и реони

Скопје, 2 јули 2024 (МИА) - По најавите за врнежи на целата територија од државата, а со оглед на то...

Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка

Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка

Прага, 1 јули 2024 (МИА) - Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка, јави ДПА, п...

Од вторник повторно нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Од вторник повторно нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Скопје, 30 јуни 2024 (МИА) - Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во текот на ноќта кон...

Невреме во Италија, портокалово предупредување за Емилија Ромања и Сардинија

Невреме во Италија, портокалово предупредување за Емилија Ромања и Сардинија

Рим, 25 јуни 2024 (МИА) - Италија и денеска, од север до југ, е погодена од невреме проследено со по...

ОН предупреди дека обилните монсунски дождови во Пакистан ќе погодат 200.000 луѓе

ОН предупреди дека обилните монсунски дождови во Пакистан ќе погодат 200.000 луѓе

Исламабад, 13 јуни 2024 (МИА) - Се проценува дека околу 200.000 луѓе во Пакистан би можеле да бидат...

Поплави во источна Белгија

Поплави во источна Белгија

Лиеж, 18 мај 2024 (МИА) - Подрачјето на белгискиот град Лиеж е погодено од поплави предизвикани од о...

ЦУК: Три пожари на отворено, апел за внимателност поради наглите метеоролошки нестабилности

ЦУК: Три пожари на отворено, апел за внимателност поради наглите метеоролошки нестабилности

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) - Три пожари на отворен простор се евидентирани изминатото деноноќие, инфор...

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Кенија

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Кенија

Најроби, 12 април 2024 (МИА) - Најмалку 13 лица загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Ке...

Најмалку 23 загинати во поројните дождови во Бразил

Најмалку 23 загинати во поројните дождови во Бразил

Бразилија, 24 март 2024 (МИА) - Најмалку 23 лица загинаа во Бразил откако викендов поројни дождови г...

Атмосферска река ја зафати Калифорнија, предизвикани прекини на електричната енергија и поплави

Атмосферска река ја зафати Калифорнија, предизвикани прекини на електричната енергија и поплави

Лос Анџелес, 5 февруари 2024 (МИА) - Атмосферски речен феномен денеска помина низ јужна Калифорнија,...

Поради обилни дождови се урна антички храм во Индија, загинаа девет лица

Поради обилни дождови се урна антички храм во Индија, загинаа девет лица

Њу Делхи, 14 август 2023 (МИА) - Девет лица загинаа, а десетици останаа заробени откако древниот хин...

Опасност од катастрофални поплави во североисточниот дел на САД

Опасност од катастрофални поплави во североисточниот дел на САД

Њујорк, 10 јули 2023 (МИА) - Поројни дождови се очекува да се случат денеска над североисточниот дел...

Петнаесет загинати во обилните дождови во Кина, илјадници евакуирани

Петнаесет загинати во обилните дождови во Кина, илјадници евакуирани

Пекинг, 5 јули 2023 (МИА) - Петнаесет лица загинаа, а четири се водат како исчезнати по бурните дожд...

Поројните дождови со најголеми последици во прилепската населба Тризла

Поројните дождови со најголеми последици во прилепската населба Тризла

Прилеп, 4 јуни 2023 (МИА) - Поради синоќешното невреме проследено со пороен дожд и грмотевици најгго...

Обилни врнежи од дожд до крајот на денов и ноќеска, на планините снег

Обилни врнежи од дожд до крајот на денов и ноќеска, на планините снег

Скопје, 23 јануари 2023 (МИА) - До крајот на денов и во текот на ноќта на повеќе места ќе има обилни...

Image

Остани поврзан