• среда, 19 јуни 2024
Мишел: Ветото на грузиската претседателка за законот за „странско влијание“ ѝ дава на Владата „момент за размислување“

Мишел: Ветото на грузиската претседателка за законот за „странско влијание“ ѝ дава на Владата „момент за размислување“

Брисел, 18 мај 2024 (МИА) - Ветото на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на контроверзни...

Бугарскиот претседател стави вето на измените на Законот за поттикнување инвестиции кои ја загрозуваат заштитата на животната средина

Бугарскиот претседател стави вето на измените на Законот за поттикнување инвестиции кои ја загрозуваат заштитата на животната средина

Софија, 29 април 2024 (МИА) - Бугарскиот претседател Румен Радев го искористи правото на вето на одр...

Абас: Америка ги прекрши меѓународните закони, ветото на нацрт-резолуцијата на СБ на ОН е „агресија“ врз Палестинците

Абас: Америка ги прекрши меѓународните закони, ветото на нацрт-резолуцијата на СБ на ОН е „агресија“ врз Палестинците

Рамала, 20 април 2024 (МИА) - Америка ги прекрши сите меѓународни закони и ги отфрли своите ветувања...

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

Њујорк, 19 април 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на С...

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател...

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на израелска делегација на Вашингтон (КРГ)

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на израелска делегација на Вашингтон (КРГ)

Тел Авив, 25 март 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на ...

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на Вашингтон

Нетанјаху лут поради усвоената резолуција на ОН, ја откажа посетата на Вашингтон

Тел Авив, 25 март 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на Белата к...

Унгарија ќе ја блокира Бугарија за Шенген доколку не ја укине таксата за транзит на руски гас

Унгарија ќе ја блокира Бугарија за Шенген доколку не ја укине таксата за транзит на руски гас

Будимпешта, 16 декември 2023 (МИА) - Унгарија ќе го блокира влезот на Бугарија во Шенген зоната се д...

Холандија конечно омекна -  веќе не се противи на членството на Бугарија во Шенген зоната

Холандија конечно омекна - веќе не се противи на членството на Бугарија во Шенген зоната

Хаг, 15 декември 2023 (МИА) - Холандија се согласи Бугарија да се приклучи на Шенген зоната, најголе...

„Фајненшл тајмс“: Унгарија и се закани на Бугарија со шенгенско вето поради данокот на рускиот гас

„Фајненшл тајмс“: Унгарија и се закани на Бугарија со шенгенско вето поради данокот на рускиот гас

Будимпешта, 13 декември 2023 (МИА) - Унгарија во понеделникот се заканила дека ќе ја блокира кандида...

Северна Кореја: САД го злоупотребија правото на вето

Северна Кореја: САД го злоупотребија правото на вето

Пјонгјанг, 10 декември 2023 (МИА) - Севернокорејскиот заменик министер за надворешни работи Ким Сон-...

Остри критики од Ердоган за американското вето на резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Газа

Остри критики од Ердоган за американското вето на резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Газа

Истанбул, 9 декември 2023 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган остро ги критикуваше САД бидејќи го искори...

Хамас: Американското вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа е „неетичко и нехумано“

Хамас: Американското вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа е „неетичко и нехумано“

Каиро, 9 декември 2023 (МИА) - Хамас остро го осудува американското вето на нацрт-резолуцијата на Со...

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Њујорк, 9 декември 2023 (МИА) - САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со к...

Рама на партискиот Конгрес: Во Брисел одиме со крената глава

Рама на партискиот Конгрес: Во Брисел одиме со крената глава

Тирана, 8 декември 2023 (МИА) – Албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, на денешнот...

Image

Остани поврзан