• недела, 19 мај 2024
Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Кувајт, 12 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска повика на итен преки...

Пријавени се жестоки борби во северниот дел на Газа

Пријавени се жестоки борби во северниот дел на Газа

Газа, 12 мај 2024 (МИА) - Израелските војници се вклучени во жестоки борби со вооружени Палестинци в...

Израелските сили откриле уште тунели на Хамас во Појасот Газа

Израелските сили откриле уште тунели на Хамас во Појасот Газа

Тел Авив, 12 мај 2024 (МИА) - Израел објави дека открил нови тунели во Појасот Газа, јави ДПА....

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Вашингтон, 12 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е можен преки...

Хамас потврди дека починал уште еден од заложниците киднапирани лани во октомври

Хамас потврди дека починал уште еден од заложниците киднапирани лани во октомври

Газа, 11 мај 2024 (МИА) - Палестинската група Хамас денеска соопшти дека починал уште еден од заложн...

Израел планира повеќе помали воени операции во Рафа, изјави египетски функционер

Израел планира повеќе помали воени операции во Рафа, изјави египетски функционер

Тел Авив, 10 мај 2024 (МИА) - Израел планира да започне неколку мали воени операции во градот Рафа в...

Нетанјаху знае дека опстанокот на Хамас значи негов пораз

Нетанјаху знае дека опстанокот на Хамас значи негов пораз

9 мај  Би-Би-Си Њуз Тешки одлуки го чекаат израелскиот премиер...

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Белгиската министерка за развој Каролин Женез побара од Европската Унија...

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Каиро, 8 мај 2024 (МИА) - Израел не гледа знаци за напредок во преговорите за прекин на огнот со Хам...

Израелските демонстранти го блокираа главниот автопат во Тел Авив барајќи размена на затвореници со Хамас

Израелските демонстранти го блокираа главниот автопат во Тел Авив барајќи размена на затвореници со Хамас

Тел Авив, 8 мај 2024 (МИА) - Израелските демонстранти, вклучително и семејствата на израелските затв...

Нетанјаху незадоволен од предлогот на Хамас за прекин на огнот во Газа

Нетанјаху незадоволен од предлогот на Хамас за прекин на огнот во Газа

Тел Авив, 8 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека не е задоволе...

Белата куќа се надева дека Израел и Хамас можат да ги затворат „преостанатите празнини“

Белата куќа се надева дека Израел и Хамас можат да ги затворат „преостанатите празнини“

Вашингтон, 7 мај 2024 (МИА) - Белата куќа се надева дека Израел и Хамас би можеле да ги „затворат пр...

Гутереш: Израелска офанзива врз Рафа би била стратешка грешка, политичка катастрофа и хуманитарен кошмар

Гутереш: Израелска офанзива врз Рафа би била стратешка грешка, политичка катастрофа и хуманитарен кошмар

Њујорк, 7 мај 2024 (МИА) – Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска ги повик...

Иран го поздрави позитивниот одговор на Хамас на планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Иран го поздрави позитивниот одговор на Хамас на планот за прекин на огнот во Појасот Газа

Техеран, 7 мај 2024 (МИА) – Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи го поздрави о...

Лидерот на Хамас во Појасот Газа бара промени во предложениот договор за прекин на огнот

Лидерот на Хамас во Појасот Газа бара промени во предложениот договор за прекин на огнот

Газа, 3 мај 2024 (МИА) - Лидерот на радикалното палестинско движење „Хамас“ во Појасот Газа, Јахја С...

Image

Остани поврзан