• вторник, 18 јуни 2024
Украински пилоти се обучуваат да управуваат со авиони Ф-16 во Франција

Украински пилоти се обучуваат да управуваат со авиони Ф-16 во Франција

Париз, 17 јуни 2024 (МИА) - Во моментов 10 украински пилоти се обучуваат за летање со авиони Ф-16 во...

УНЕСКО: Неинвестирањето во образованието годишно го чини светот илјадници милијарди долари

УНЕСКО: Неинвестирањето во образованието годишно го чини светот илјадници милијарди долари

Париз, 17 јуни 2024 (МИА) - Недостигот од инвестиции во образованието годишно го чини светот илјадни...

Мареј по петти пат на Олимписки игри

Мареј по петти пат на Олимписки игри

  Лондон, 16 јуни 2024 (МИА) – Двократниот олимписки првак, од Лондон 2012 и Рио де Жен...

ИОК: На Игрите во Париз 14 руски и 11 белоруски спортисти

ИОК: На Игрите во Париз 14 руски и 11 белоруски спортисти

  Лозана, 15 јуни 2024 (МИА) – Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) им одобри денеска...

Надал го пропушта Вимблдон поради ОИ: Шпанецот не сака да ризикува со повреда пред Париз

Надал го пропушта Вимблдон поради ОИ: Шпанецот не сака да ризикува со повреда пред Париз

Париз, 13 јуни 2024 (МИА) - Легендарниот шпански тенисер Рафаел Надал (38) одлучи да не игра на прет...

Надал и Алкараз ќе настапат заедно на Олимпијадата во Париз

Надал и Алкараз ќе настапат заедно на Олимпијадата во Париз

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - Шпанските тенисери Рафаел Надал и Карлос Алкараз ќе играат заедно во дво...

Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека глобалното производство на нафта ќе ја надмине побарувачката до 2030 година

Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека глобалното производство на нафта ќе ја надмине побарувачката до 2030 година

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - До 2030 година, зголемувањето на глобалното производство на нафта ќе го...

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика умерените парти...

Олимписките прстени, тешки 30 тони, поставени на Ајфеловата кула

Олимписките прстени, тешки 30 тони, поставени на Ајфеловата кула

  Париз, 7 јуни 2024 (МИА) – Петте олимписки прстени, кои тежат вкупно 30 тони, изминат...

Ролан Гарос забрани алкохол на трибините

Ролан Гарос забрани алкохол на трибините

Париз, 30 мај 2024 (МИА) – Организаторите на Ролан Гарос донесоа забрана за пиење алкохол на три...

Париз очекува пораст на криминалот за време на Олимпијадата

Париз очекува пораст на криминалот за време на Олимпијадата

Париз, 29 мај 2024 (МИА) - Париската обвинителка Лоре Беко сподели загриженост за можното зголемувањ...

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

Париз, 29 мај 2024 (МИА) – Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во главниот град на Франција, Пари...

Ѓоковиќ: Не сум меѓу фаворитите на Ролан Гарос

Ѓоковиќ: Не сум меѓу фаворитите на Ролан Гарос

Париз, 25 мај 2024 (МИА) – Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави денеска дека не се см...

Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

Париз, 24 мај 2024 (МИА) - Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Бар...

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон вечер ќе замине во посета на Нова...

Image

Остани поврзан