• четврток, 30 мај 2024
Албанија му честиташе на Косово за статусот придружна членка во ПС на НАТО

Албанија му честиташе на Косово за статусот придружна членка во ПС на НАТО

Тирана, 27 мај 2024 (МИА) – Албанскиот претседател Бајрам Бегај реагираше во врска со одлуката на Па...

Загрижувачка појавата на шверц на оружје од Косово во Албанија

Загрижувачка појавата на шверц на оружје од Косово во Албанија

Тирана, 25 мај 2024 (МИА) - Косово стана најголемиот „снабдувач“ на Албанија со огнено оружје, што г...

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Пустец, 24 мај 2024 (МИА) - Во организација на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, а...

Пирц Мусар пред албанските пратеници: Се соочуваме со сериозни глобални кризи, дипломатијата, единствено решение за крај на конфликтите

Пирц Мусар пред албанските пратеници: Се соочуваме со сериозни глобални кризи, дипломатијата, единствено решение за крај на конфликтите

Тирана, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар, која денеска е во посет...

Словенечката претседателка Пирц Мусар во посета на Албанија

Словенечката претседателка Пирц Мусар во посета на Албанија

Тирана, 23 мај 2024 (МИА) - На покана на албанскиот претседател Бајрам Бегај, во официјална посета н...

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека...

Британскиот министер за надворешни работи, Камерон во посета на Тирана

Британскиот министер за надворешни работи, Камерон во посета на Тирана

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Шефот на дипломатијата на Велика Британија,  Дејвид Камерон, денеск...

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Атина, 13 мај 2024 (МИА) – Грција е многу силна за да се исплаши од ваков настан. Законски беше нево...

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Со аплаузи и овации, со албански знамиња во и вон салата, Албанците кои ж...

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама претпладнево ќе одржи митинг во Атина, односн...

Благодарници „Илинден“ за Мојсова-Чепишевска и Антоновски за особен придонес за македонското национално малцинство во Албанија

Благодарници „Илинден“ за Мојсова-Чепишевска и Антоновски за особен придонес за македонското национално малцинство во Албанија

Дебар, 10 мај 2024 (МИА) - Претседателот на македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај,...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Атина, 9 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно соб...

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

Тирана, 7 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама ја оцени како историски момент, кој, според н...

Во рамки на акцијата „Темпули“ полицијата во Тирана уапси 20 лица и заплени кокаин, хероин и канабис

Во рамки на акцијата „Темпули“ полицијата во Тирана уапси 20 лица и заплени кокаин, хероин и канабис

Тирана, 2 мај 2024 (МИА) - Во рамки на третата фаза од голема полициска акција „Храм“ (Темпули) поли...

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Северна Македонија и Албанија

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Северна Македонија и Албанија

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Преземајќи значаен чекор за целите за пристапување кон Европската униј...

Image

Остани поврзан