• петок, 24 мај 2024

Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри на метар квадратен

Утре влажен бран со силен ветер и врнежи над 20 литри на метар квадратен

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - УХМР информира дека утре, под влијание на влажен бран, ќе биде облачно со врнежи од дожд кои особено во западните и јужните делови од земјата ќе бидат пообилни, наместа над 20 литри на метар квадратен, поројни и проследени со грмежи и засилен ветер и над 60 километри на час. Ветерот долж Повардарието ќе засилува и во среда.

Во среда и четврток ќе има локална појава на повремено пороен дожд и грмежи, а потоа следи период на претежно стабилно и постепено потопло време. мч/дма/

фото: МИА архива

Остани поврзан