• среда, 29 мај 2024

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Американската влада соопшти дека нема да ја обнови лиценцата за нафта на Венецуела која истекува денеска

Според американски медиуми, администрацијата на претседателот Џо Бајден на тој начин одлучила повторно да воведе казнени мерки како одговор на неисполнувањето на обврските од предизборната кампања од страна на претседателот Николас Мадуро. Тој бара трет мандат на изборите на 28 јули годинава.

Во последниве месеци, Вашингтон постојано се закануваше дека повторно ќе воведе енергетски санкции доколку Мадуро не ги исполни ветувањата кои делумно ги ублажија американските казнени мерки.

Изборниот договор меѓу владата и венецуелската опозиција, поддржан од САД, исто така одигра улога. Широките санкции за нафтената индустрија во Венецуела првпат беа воведени од администрацијата на претседателот Доналд Трамп во 2019 година по изборната победа на Мадуро, која САД и другите западни влади не ја признаа. ссм/

фото: архива

Остани поврзан