• четврток, 30 мај 2024
Профитот на американските банки се зголеми за 79,5 отсто во првиот квартал

Профитот на американските банки се зголеми за 79,5 отсто во првиот квартал

Вашингтон, 30 мај 2024 (МИА) - Профитот на американскиот банкарски сектор се зголеми за 79,5 отсто н...

САД ќе ја бојкотираат почитта на ОН за иранскиот лидер Раиси

САД ќе ја бојкотираат почитта на ОН за иранскиот лидер Раиси

Њујорк, 30 мај 2024 (МИА) - Соединетите Држави ќе ја бојкотираат денешната почит на иранскиот претсе...

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Вашингтон, 30 мај 2024 (МИА) – Поротата на судењето на поранешниот американски претседател Доналд Тр...

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

Вашингтон, 29 мај 2024 (МИА) - САД објавија регулаторни измени со цел засилување на подршката за нар...

САД и сојузниците подготвуваат нови мерки за Кина и останатите земји кои ги избегнуваат западните санкции против Русија

САД и сојузниците подготвуваат нови мерки за Кина и останатите земји кои ги избегнуваат западните санкции против Русија

Вашингтон, 28 мај 2024 (МИА) - САД и нивните партнери спремаат нови санкции и мерки за контрола на и...

Блинкен во посета на Молдавија

Блинкен во посета на Молдавија

Кишињев, 29 мај 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во глав...

Шефовите на одбраната на САД и Кина ќе одржат директни разговори во Сингапур

Шефовите на одбраната на САД и Кина ќе одржат директни разговори во Сингапур

Вашингтон, 29 мај 2024 (МИА) - Шефовите на одбраната на САД и Кина треба да одржат директни разговор...

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

Париз, 29 мај 2024 (МИА) - Епската сага на Стивен Спилберг - „Спасувањето на војникот Рајан“ ќе биде...

Голема бура остави без електрична енергија повеќе од еден милион домаќинства во Тексас

Голема бура остави без електрична енергија повеќе од еден милион домаќинства во Тексас

Вашингтон, 29 мај 2024 (МИА) – Повеќе од милион домови и деловни објекти синоќа останаа без електрич...

Европско-јапонски сателит за истражување на климата лансиран од САД

Европско-јапонски сателит за истражување на климата лансиран од САД

Вашингтон, 29 мај 2024 (МИА) - Европско-јапонскиот сателит за истражување на климата, чија цел е да...

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Анкара, 28 мај 2024 (МИА) – Шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, денеска изјави дека „да не б...

По купувањето на авиони Ф-16, Полска купува и ракети со дострел од илјада километри од САД

По купувањето на авиони Ф-16, Полска купува и ракети со дострел од илјада километри од САД

Варшава, 28 мај 2024 (МИА) - Полска купува од САД крстосувачки ракети во вредност од 677 милиони евр...

Градоначалникот Колефски во посета на иселениците од Пустец во САД и Канада

Градоначалникот Колефски во посета на иселениците од Пустец во САД и Канада

Дебар, 27 мај 2024 (МИА) - Делегација на општина Пустец, Мала Преспа, Албанија, предводена од градон...

Македонците од Мала Преспа во САД, ја организираа првата преспанска средба во Њу Џерси

Македонците од Мала Преспа во САД, ја организираа првата преспанска средба во Њу Џерси

Дебар, 27 мај 2024 (МИА) - Македонската заедница во САД, по потекло од областа Мала Преспа, Албанија...

Птичји грип откриен во говедско месо од болна млечна крава во САД

Птичји грип откриен во говедско месо од болна млечна крава во САД

Вашингтон, 25 мај 2024 (МИА) - Вирусот на птичји грип е пронајден во говедско месо во САД, но официј...

Image

Остани поврзан