• недела, 19 мај 2024
Во Скопје санкционирани 108 возачи

Во Скопје санкционирани 108 возачи

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се 108...

Во Скопје вчера изречени 125 казни за сообраќајни прекршоци

Во Скопје вчера изречени 125 казни за сообраќајни прекршоци

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Скопје вчера при контрола на сообраќајот во...

Иран воведе санкции за поединци и правни субјекти од САД и Велика Британија

Иран воведе санкции за поединци и правни субјекти од САД и Велика Британија

Техеран, 2 мај 2024 (МИА) - Иран воведе санкции за неколку американски и британски физички и правни...

Се уште не се исполнети условите за укинување на санкциите на ЕУ кон Косово, порача Стано  

Се уште не се исполнети условите за укинување на санкциите на ЕУ кон Косово, порача Стано  

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) – Рестриктивните мерки што ЕУ ги воведе кон Косово ќе бидат укинати кога за...

Амбасадорот на САД во ОН најави дека санкциите против Додик ќе продолжат

Амбасадорот на САД во ОН најави дека санкциите против Додик ќе продолжат

Бања Лука, 1 мај 2024 (МИА) - Амбасадорот на САД во Обединетите нации (ОН) Роберт Вуд најави дека ќе...

Тахири: Курти ги расипа односите со Америка затоа што не се координира за мали прашања

Тахири: Курти ги расипа односите со Америка затоа што не се координира за мали прашања

Приштина, 28 април 2024 (МИА) – Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија, Ед...

ЕУ ги продолжи санкциите против одговорните за поткопување на Молдавија и Мјанмар 

ЕУ ги продолжи санкциите против одговорните за поткопување на Молдавија и Мјанмар 

Брисел, 27 април 2024 (МИА) – Советот на ЕУ донесе одлука за продолжување за една година на режимите...

Израел и Палестинците: Нецах Јехуда - баталјонот на израелската армија е загрозен од американските санкции

Израел и Палестинците: Нецах Јехуда - баталјонот на израелската армија е загрозен од американските санкции

25 април 2024 Би-Би-Си Њуз Израелските политичари луто реагираа на...

Амирабдолахиан: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Амирабдолахиан: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Техеран, 23 април 2024 (МИА)  - Санкциите на Европската унија се за жалење, изјави денеска шефо...

Санкционирани 70 возачи на територија на Кочани

Санкционирани 70 возачи на територија на Кочани

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - На територија на Кочани во текот на вчерашниот ден е спроведена акциск...

Сообраќајна култура во Северна Македонија ниска, се вози брзо, под дејство на алкохол и се прскаат пешаци

Сообраќајна култура во Северна Македонија ниска, се вози брзо, под дејство на алкохол и се прскаат пешаци

Скопје, 20 април 2024 (МИА) – Во Македонија се вози брзо, без дозвола, на црвено и под дејство на ал...

ЕУ воведе санкции кон еврејски доселеници и групи за напади врз Палестинци на Западниот Брег 

ЕУ воведе санкции кон еврејски доселеници и групи за напади врз Палестинци на Западниот Брег 

Брисел, 19 април 2024 (МИА) – Советот на ЕУ денеска додаде уште четворица поединци и две групи на ли...

Санкционирани 55 возачи на мотоцикли

Санкционирани 55 возачи на мотоцикли

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Санкционирани 55 возачи на мотоцикли во текот на вчерашната акција на...

За брзо возење вчера казнети 133 возачи низ државата

За брзо возење вчера казнети 133 возачи низ државата

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Во сообраќајна контрола на територијата на државата полицијата вчера к...

Курти: Неизрекувањето санкции ја охрабрува агресивноста на Србија, се надевам ќе започне нова етапа

Курти: Неизрекувањето санкции ја охрабрува агресивноста на Србија, се надевам ќе започне нова етапа

Приштина, 18 април 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти вели дека ескалации во односите меѓу...

Image

Остани поврзан