• сабота, 15 јуни 2024
ОПЕК ја отфрли прогнозата на Меѓународната агенција за енергија за врвот на побарувачката на нафта

ОПЕК ја отфрли прогнозата на Меѓународната агенција за енергија за врвот на побарувачката на нафта

Виена, 14 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Организација на земјите извознички на нафта и на...

Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека глобалното производство на нафта ќе ја надмине побарувачката до 2030 година

Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека глобалното производство на нафта ќе ја надмине побарувачката до 2030 година

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - До 2030 година, зголемувањето на глобалното производство на нафта ќе го...

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Американската влада соопшти дека нема да ја обнови лиценцата за наф...

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Атина, 17 април 2024 (МИА) – Ситуацијата на Блискиот Исток и последиците врз цените на нафтата, беше...

„Шел“ официјално потврди дека нема гас и нафта на планината Шпираг во Албанија

„Шел“ официјално потврди дека нема гас и нафта на планината Шпираг во Албанија

Тирана, 15 април 2024 (МИА) – Наспроти тврдењата на премерот Еди Рама,...

Западни аналитичари: Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Западни аналитичари: Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Техеран, 15 април 2024 (МИА) - Иранскиот напад врз Израел внесе нова вознемиреност на нафтените паза...

Либија е најголем производител на нафта во Африка

Либија е најголем производител на нафта во Африка

Триполи, 12 април 2024 (МИА) – Либија и покрај тензичната политичка ситуација е најголемиот производ...

Цените на нафтата достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци

Цените на нафтата достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци

Лондон, 8 април 2024 (МИА) - Цените на нафтата се зголемија за повеќе од четири отсто минатата недел...

Блумберг: И покрај санкциите, извозот на руска нафта расте

Блумберг: И покрај санкциите, извозот на руска нафта расте

Њујорк, 2 април 2024 (МИА) - И покрај острите западни санкции, извозот на руска нафта по морски пат...

Светски берзи: Скок на цената на нафтата, пад на цената на златото и пченицата

Светски берзи: Скок на цената на нафтата, пад на цената на златото и пченицата

Франкфурт, 28 март 2024 (МИА) – Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, к...

Г7 ја разгледува можноста за намалување на горната граница на цената на руската нафта

Г7 ја разгледува можноста за намалување на горната граница на цената на руската нафта

Вашингтон, 27 март 2024 (МИА) - Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7) ја разгледува можно...

САД ја предупредуваат Украина да престане со нападите врз руската енергетска инфраструктура

САД ја предупредуваат Украина да престане со нападите врз руската енергетска инфраструктура

Вашингтон, 22 март 2024 (МИА) - САД ја повикаа Украина да ги запре нападите врз руската енергетска и...

Цените на нафтата во пад поради потенцијалниот прекин на огнот во Газа

Цените на нафтата во пад поради потенцијалниот прекин на огнот во Газа

Пекинг, 22 март 2024 (МИА) - Цените на нафтата „потонаа“ на почетокот на азиското тргување денеска п...

Шеста година по ред САД се на врвот по производство на нафта

Шеста година по ред САД се на врвот по производство на нафта

Вашингтон, 12 март 2024 (МИА) - САД произведуваат просечно 12,9 милиони барели нафта дневно и шеста...

Кривична против 26 лица за злоупотреби со испорака на нафта за греење на установи во Штип

Кривична против 26 лица за злоупотреби со испорака на нафта за греење на установи во Штип

Скопје, 6 март 2024 (МИА) - СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријав...

Image

Остани поврзан