• понеделник, 22 април 2024

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност
Москва, 30 април 2022 (МИА) - Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јермаков денеска изјави дека е замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон за стратешка стабилност. Јермаков, кој е вршител на должноста шеф на контролата за неширење на нуклеарното оружје, изјави дека тие контакти би можеле да бидат обновени кога ќе заврши руската „специјална воена операција“ во Украина. - Распоредувањето на американски ракети со среден и краток дострел на европско тло и во азиско-пацифичкиот регион дополнително ќе ја ескалира кризната ситуација и ќе започне нова трка во вооружување, предупреди Јермаков. ми/

Остани поврзан