• вторник, 18 јуни 2024
Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во Украина

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во Украина

Пекинг, 18 јуни 2024 (МИА) – Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Ук...

Русија ги започнува воените маневри во Тихиот Океан

Русија ги започнува воените маневри во Тихиот Океан

Москва, 18 јуни 2024 (МИА) - Русија започна со поморски маневри во Тихиот Океан, вклучувајќи вежби з...

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да...

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Киев, 18 јуни 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на Украина денеска соопштија дека украинските систем...

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година 

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведе...

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Варшава, 17 јуни 2024 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда повика на „процес на деколонизација“...

Случајот против Гершкович ќе се води зад затворени врати

Случајот против Гершкович ќе се води зад затворени врати

Москва, 17 јуни 2024 (МИА) - Случајот во Русија против приведениот американски новинар Еван Гершкови...

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од ц...

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Москва, 16 јуни 2024 (МИА - Руските војници ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа З...

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претсе...

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Руските безбедносни сили упаднаа во притворниот центар на југот на Руси...

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Анкара, 16 јуни 2024 (МИА) - Новите мировни предлози за Украина што ги претстави рускиот претседател...

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца поли...

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украина на вториот мировен самит ќе и претстави на Русија конкретни...

Саливан: Рускиот мировен предлог за Украина е целосно апсурдна визија

Саливан: Рускиот мировен предлог за Украина е целосно апсурдна визија

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, д...

Image

Остани поврзан