• вторник, 18 јуни 2024
САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка...

Советникот на Бајден ќе го посети Израел за да помогне да се избегне ескалација

Советникот на Бајден ќе го посети Израел за да помогне да се избегне ескалација

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - Високиот советник на американскиот претседател Џо Бајден, Амос Хохшт...

Столтенберг во посета на САД и Канада 

Столтенберг во посета на САД и Канада 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска, па до петок ќе...

Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) – Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џорџ Клуни и Џулија Робертс...

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Газа, 16 јуни 2024 (МИА) - Главниот лидер на палестинскиот Хамас, Исмаил Ханијe, денеска изјави дека...

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) - Централната команда на американската армија (ЦЕНТКОМ) денеска соопшт...

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) – Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави нова помош за Укра...

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

Вашингтон, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на САД, Џо Бајден за уште една година ја продолжи уред...

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Вашингтон, 15 јуни 2024 (МИА) – Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ) денеска соопшти дека американск...

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Брисел, 15 јуни 2024 (МИА) - Самитот на НАТО во јули во Вашингтон, прво и основно, ќе биде славење н...

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го повика Израел да сто...

САД ја санкционираат израелската група Цав 9 поради опструкција на помошта во Газа

САД ја санкционираат израелската група Цав 9 поради опструкција на помошта во Газа

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Американската влада денеска воведе санкции за радикалната израелска...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпиш...

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Кишинај, 13 јуни 2024 (МИА) - Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија д...

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Франција и САД ја повикуваат новата влада во Северна Македонија да оста...

Image

Остани поврзан