• вторник, 21 мај 2024

Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја

Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја

Леверкузен, 14 април 2024 (МИА) - Баер Леверкузен предводен од Чаби Алонсо го обезбеди трофејот во германското фудбалско првенство – прв во клупската историја.

Избраниците на 42-годишниот тренер си го загарантираа конечното 1 место на табелата на пет недели пред крајот на сезоната во Бундеслигата, совладувајќи го денес Вердер Бремен (5:0) во 29. коло.

Конкурентите на Баер ги загубија и теоретските шанси да го стигнат лидерот. Тимот на Алонсо има 16 бодови пред двата најблиски противници на табелата.

Клубот од Леверкузен стана национален шампион за прв пат во својата историја. Претходно, Баер пет пати го зазеде второто место на крајот на сезоната во Бундеслигата, тоа се случи во 1997, 1999, 2000, 2002 и 2011 година. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан