• вторник, 18 јуни 2024
Тикер
Засега без договор околу носителите на врвните функции во ЕУ во следниот мандат

Засега без договор околу носителите на врвните функции во ЕУ во следниот мандат

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на земјите членки на ЕУ на синоќешниот неформален самит во Бри...

Заседание на Советот за општи работи на ЕУ на ниво на министри за кохезивна политика 

Заседание на Советот за општи работи на ЕУ на ниво на министри за кохезивна политика 

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Дебатата за поврзаноста меѓу кохезивната политика и Стратешката агенда...

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните функции (ДПЛ)  

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните функции (ДПЛ)  

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ на вечерашната неф...

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните функции 

Мишел: Лидерите на ЕУ не постигнаа договор околу носителите на врвните функции 

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Шефовите на држави или влади на земјите членки на вечерашната неформалн...

Тајани: Во ЕПП има резерви кон кандидатурата на Кошта за претседател на Советот на ЕУ 

Тајани: Во ЕПП има резерви кон кандидатурата на Кошта за претседател на Советот на ЕУ 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Некои членки на Европската народна партија (ЕПП) имаат резерви кон номи...

Унгарија нема да го поддржи реизборот на Фон дер Лајен, тврди унгарски министер 

Унгарија нема да го поддржи реизборот на Фон дер Лајен, тврди унгарски министер 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - За Унгарија се прифатлива сите кандидати за врвните позиции во ЕУ, осве...

ЕПП го бара местото претседател на Советот на ЕУ за „половина“ мандат 

ЕПП го бара местото претседател на Советот на ЕУ за „половина“ мандат 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Европската народна партија (ЕПП) им предложила на социјалдемократите да...

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Атина. 17 јуни 2024 (МИА) – Придобивките од Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за поши...

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат  

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат  

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Изборите за европскиот парламент покажаа дека демократијата е жива и де...

Мицотакис нема да присуствува на Меѓународната конференција на Ципрас и Заев

Мицотакис нема да присуствува на Меѓународната конференција на Ципрас и Заев

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Премиерот нема да присуствува на конкретната иницијатива, кусо одговори...

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) – Европската Унија очекува од косовските власти да преземат мерки за деес...

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година 

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведе...

По неколку месечен застој одобрен Законот за обнова на природата на ЕУ 

По неколку месечен застој одобрен Законот за обнова на природата на ЕУ 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) – Министрите задолжени за животна средина на земјите членки на ЕУ на нивн...

ЕУ со амбиција да остане глобален лидер во третманите со медицински радиоизотопи 

ЕУ со амбиција да остане глобален лидер во третманите со медицински радиоизотопи 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска усвои заклучоци за снабдување со медицински радио...

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Говориме за праведен и траен мир. Но, верувам дека сите што сме овде мож...

Image

Остани поврзан