• среда, 24 јули 2024
Тикер
Народна банка: Одржана редовна седница на Извршниот одбор за монетарната политика

Народна банка: Одржана редовна седница на Извршниот одбор за монетарната политика

Скопје, 24 јули 2024  Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30% Н...

Еврокомисијата започна истрага за можни монополски договори при онлајн испораката на храна 

Еврокомисијата започна истрага за можни монополски договори при онлајн испораката на храна 

Брисел, 23 јули 2024 (МИА) - Европската комисија започна официјална антимонополска истрага со цел да...

Дуално образование за повеќе пракса и на универзитетите, најавуваат Јаневска и Азески

Дуално образование за повеќе пракса и на универзитетите, најавуваат Јаневска и Азески

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Освен во средните училишта, дуално образование да се применува и на уни...

Стопанската комора сака средба со синдикатите за „недела неработен ден“

Стопанската комора сака средба со синдикатите за „недела неработен ден“

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Стопанската комора сака средба со синдикатите на која ќе ги соочи аргум...

ЕБОР, ЕУ и Јапонија ги поддржуваат инвестициите во енергетска ефикасност во Северна Македонија

ЕБОР, ЕУ и Јапонија ги поддржуваат инвестициите во енергетска ефикасност во Северна Македонија

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) одобри кредит на Комерцијалн...

Гил: ЕК е подготвена да посредува за надминување на последиците од одлуката на Киев за санкции кон „Лукоил“ 

Гил: ЕК е подготвена да посредува за надминување на последиците од одлуката на Киев за санкции кон „Лукоил“ 

Брисел, 23 јули 2024 (МИА) – Европската комисија останува подготвена да им помогне на земјите погоде...

Просечната плата во мај 41.252 денари

Просечната плата во мај 41.252 денари

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Просечната месечна исплатена нето-плата по...

Азески: Развоен буџет немаме видено од 1992 година

Азески: Развоен буџет немаме видено од 1992 година

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Треба да продолжи континуитетот на правната проблематика за време на вл...

Николоски и Трајновски на терен: Очекуваме експресниот пат Ранковце-Крива Паланка да биде завршен до Нова година

Николоски и Трајновски на терен: Очекуваме експресниот пат Ранковце-Крива Паланка да биде завршен до Нова година

Крива Паланка, 23 јули 2024 (МИА) – До нова година очекувам експресниот пат Ранковце – Крива Паланка...

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Крива Паланка, 23 јули 2024 (МИА) - Владата ќе бара од ЕБОР и од ЕИБ дел од средствата за изградба н...

Кампања на кабинскиот персонал против плановите на ЕУ за „летови со еден пилот“ 

Кампања на кабинскиот персонал против плановите на ЕУ за „летови со еден пилот“ 

Брисел, 23 јули 2024 (МИА) - Европската асоцијација на кабински персонал (EЦA) лансираше рекламна ка...

АД МЕПСО со заем од 26,4 милиони евра од ЕБОР ќе ја зајакнува преносната мрежа (ДПЛ)

АД МЕПСО со заем од 26,4 милиони евра од ЕБОР ќе ја зајакнува преносната мрежа (ДПЛ)

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Во Владата денеска е потпишан договор за заем од 26,4 милиони евра меѓу...

Навремено и точно плаќање данок заедничка цел на УЈП и сметководителите 

Навремено и точно плаќање данок заедничка цел на УЈП и сметководителите 

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Директорката на Управата за јавни приходи Елена Петрова во текот на вче...

Ангеловска-Бежоска: Геоекономската фрагментација можност за позитивна економска трансформација на Западен Балкан

Ангеловска-Бежоска: Геоекономската фрагментација можност за позитивна економска трансформација на Западен Балкан

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Геоекономската фрагментација претставува ризик за глобалната економија....

Потпишан договор за заем меѓу ЕБОР и АД МЕПСО за зајакнување на преносната мрежа

Потпишан договор за заем меѓу ЕБОР и АД МЕПСО за зајакнување на преносната мрежа

Скопје, 23 јули 2024 (МИА) - Во Владата денеска е потпишан договор за заем од 26,4 милиони евра меѓу...

Image

Остани поврзан