• понеделник, 17 јуни 2024
Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Варшава, 16 јуни 2024 (МИА) – Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската јавна телевизија (...

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од ц...

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на 80 земји и на пет организации кои присуствуваа на мировна...

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Канада планира да организира меѓународен собир на министрите за надворешн...

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на повеќе од 80 земји кои присуствуваа на мировната конферен...

Германската полиција застрела напаѓач во навивачката зона во Хамбург

Германската полиција застрела напаѓач во навивачката зона во Хамбург

Берлин, 16 јуни 2024 (МИА) – Германската полиција застрела маж кој се обидел да ги нападне минувачит...

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Москва, 16 јуни 2024 (МИА - Руските војници ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа З...

Во Киев краток марш на гордоста за првпат по руската инвазија

Во Киев краток марш на гордоста за првпат по руската инвазија

Киев, 16 јуни 2024 (МИА) - Околу 500 демонстранти протестираа денеска во украинскиот главен град Кие...

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Виена, 16 јуни 2024 (МИА) - Не се очекува сите учесници на мировниот самит во Украина во Швајцарија...

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претсе...

Кулеба: Во нацрт-изјавата од самитот во Швајцарија беа земени предвид ставовите на Украина

Кулеба: Во нацрт-изјавата од самитот во Швајцарија беа земени предвид ставовите на Украина

Бургеншток, 16 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска изј...

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

Париз, 16 јуни 2024 (МИА) - Главниот аеродром на француската прекуморска територија Нова Каледонија...

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Руските безбедносни сили упаднаа во притворниот центар на југот на Руси...

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Анкара, 16 јуни 2024 (МИА) - Новите мировни предлози за Украина што ги претстави рускиот претседател...

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца поли...

Image

Остани поврзан