• вторник, 18 јуни 2024
МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) - На средината на септември 2020 година, неколку месеци откако Нова демокра...

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Атина, 8 јуни 2024 (МИА) – За разлика до ланските парламентарни избори во Грција, кога Договорот од...

Од патарина за пет месеци инкасирани 23,6 милиони евра, во пораст користењето електронски уреди

Од патарина за пет месеци инкасирани 23,6 милиони евра, во пораст користењето електронски уреди

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) -  Од наплата на патарина во првите пет месеци од годинава се собрани...

Договорот од Преспа и билатералните односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Договорот од Преспа и билатералните односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Атина, 19 мај 2024 (МИА) – Изјавите на претседателката Гордана Сиљановс...

Мерките за младите во програмите на политичките партии без конкретни решенија како ќе се спроведат

Мерките за младите во програмите на политичките партии без конкретни решенија како ќе се спроведат

Скопје, 6 мај 2024 (МИА) - Земјава се подготвува за парламентарните и вториот круг од претседателски...

Сообраќајна култура во Северна Македонија ниска, се вози брзо, под дејство на алкохол и се прскаат пешаци

Сообраќајна култура во Северна Македонија ниска, се вози брзо, под дејство на алкохол и се прскаат пешаци

Скопје, 20 април 2024 (МИА) – Во Македонија се вози брзо, без дозвола, на црвено и под дејство на ал...

Судовите во земјава работат со две третини пополнетост на судиски места, во просек за решавање на предметите граѓаните чекале од 20 до 200 дена

Судовите во земјава работат со две третини пополнетост на судиски места, во просек за решавање на предметите граѓаните чекале од 20 до 200 дена

Скопје, 31 март 2024 (МИА) – Основните судови низ земјава минатата годи...

Сезонски и чартер летови од Скопје до Анталија, Бодрум, Хургада, Енфида, Џерба и Монастир

Сезонски и чартер летови од Скопје до Анталија, Бодрум, Хургада, Енфида, Џерба и Монастир

Скопје, 30 март 2024 (МИА) -  Во летната сезона од Скопскиот аеродром ќе се патува до Рига како...

Поинаков политички дискурс за позитивна промена на севкупната состојба во општеството

Поинаков политички дискурс за позитивна промена на севкупната состојба во општеството

Скопје, 25 февруари 2024 (МИА) - Обединетост, конструк...

Во борбата за власт доминираат наративи за непријатели и поделби

Во борбата за власт доминираат наративи за непријатели и поделби

Скопје, 24 февруари 2024 (МИА) - Наместо инспирација, поделби и „црно-б...

Џорџа Мелони – можниот нов „кингмејкер“ во ЕУ 

Џорџа Мелони – можниот нов „кингмејкер“ во ЕУ 

Брисел, 11 февруари 2024 (МИА) - При изборот на Урсула фон дер Лајен за претседателка на Европската...

Кај нас се чека на „квоти“ за поголемо учество на жените на високи одлучувачки функции, состојбата во регионот подобра

Кај нас се чека на „квоти“ за поголемо учество на жените на високи одлучувачки функции, состојбата во регионот подобра

Скопје, 14 јануари 2024 (МИА) -  Од 20 члена на Владата, само пет министерства ги водат жени, а...

МИА анализа: Евроинтеграцијата на Северна Македонија во 2024 во сенка на изборната година

МИА анализа: Евроинтеграцијата на Северна Македонија во 2024 во сенка на изборната година

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - Евроинтегративниот пат на земјава влегува во изборна година, како дом...

Новата пресметка за синдикалната кошничка годинава адут за зголемување на платите на работниците

Новата пресметка за синдикалната кошничка годинава адут за зголемување на платите на работниците

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - Новата методологија за пресметка на синдикалната потрошувачка кошничк...

Продлабочена и зајакната соработката меѓу Северна Македонија и Грција и во 2023 година

Продлабочена и зајакната соработката меѓу Северна Македонија и Грција и во 2023 година

Атина, 9 јануари 2024 (МИА) - Политички контакти, продолжување на соработката, грчка поддршка за наш...

Image

Остани поврзан