• вторник, 18 јуни 2024
Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Миросл...

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Приштина, 17 јуни 2024 (МИА) – Портпаролот на Европската унија, Петер Стано, денеска на прес-конфере...

Бериша смета дека одлуката на британските власти да биде „персона нон грата

Бериша смета дека одлуката на британските власти да биде „персона нон грата" е дипломатски срам

Тирана, 17 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот албански претседател и екс премиер Сали Бериша е разочаран...

Сали Бериша останува „нон грата“ во Велика Британија

Сали Бериша останува „нон грата“ во Велика Британија

Тирана, 17 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша останува непо...

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) – Европската Унија очекува од косовските власти да преземат мерки за деес...

ЕК очекува Грција да ги истражи извештаите дека грчки погранични службеници фрлале мигранти во море

ЕК очекува Грција да ги истражи извештаите дека грчки погранични службеници фрлале мигранти во море

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Европската комисија денеска соопшти дека очекува Грција да ги провери п...

Албанските граѓани без визи патуваат во Азербејџан

Албанските граѓани без визи патуваат во Азербејџан

Тирана, 17 јуни 2024 (МИА) - Граѓаните на Албанија со важечки патни исправи може да патуваат во Азер...

Најскапото гаражно место во Србија во изминатите 3 месеци чинело 73.000 евра, најскапиот стан - 1.22 милиони евра

Најскапото гаражно место во Србија во изминатите 3 месеци чинело 73.000 евра, најскапиот стан - 1.22 милиони евра

Белград, 17 јуни 2024 (МИА) - Најскапиот гаражен простор во Србија, во првите три месеци од годинава...

Косовскиот министер за заедници изрази подготвеност да се вклучи во изготвувањето на статутот на ЗСО

Косовскиот министер за заедници изрази подготвеност да се вклучи во изготвувањето на статутот на ЗСО

Приштина, 17 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, изрази подгот...

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Говориме за праведен и траен мир. Но, верувам дека сите што сме овде мож...

Парада на гордоста во Атина (Фото)

Парада на гордоста во Атина (Фото)

Атина, 16 јуни 2024 (МИА) – Под мотото „Еден закон не е доволен“ и со знамиња во боите на виножитото...

Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Анкара, 15 јуни 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека американск...

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Мировниот самит за Украин...

Робертсон: Безбедноста на Косово е важна за НАТО, нема опасност од војна на Балканот

Робертсон: Безбедноста на Косово е важна за НАТО, нема опасност од војна на Балканот

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Поранешниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон смета дека безбедноста н...

Загрижувачки раст на корисници на дрога во Албанија

Загрижувачки раст на корисници на дрога во Албанија

Тирана, 15 јуни 2024 (МИА) – Албанија нема официјални податоци за корисници на дрога, но експертите...

Image

Остани поврзан