• вторник, 23 јули 2024

Сања Ристовска, Грција

Последно најавување: Monday, 22 July 2024, 11:06 pm

Христодулидис: Не отстапуваме ни педа окуптирана земја ниту на Ердоган ниту на некој друг

Христодулидис: Не отстапуваме ни педа окуптирана земја ниту на Ердоган ниту на некој друг

Никозија, 22 јули 2024 (МИА) – Не отстапуваме ни педа окупирана земја, ниту на Ердоган, ниту на некој друг, по...

Од топлотен удар почина жена на Кипар, три други хоспитализирани во сериозна состојба

Од топлотен удар почина жена на Кипар, три други хоспитализирани во сериозна состојба

Никозија, 22 јули 2024 (МИА) – Поради високите температури на Кипар, 64-годишна жена починала од топлотен удар...

Герапетритис очекува раздвиженост во кипарското прашање

Герапетритис очекува раздвиженост во кипарското прашање

Атина, 22 јули 2024 (МИА) – Кипарското прашање е главен приоритет за грчката надворешна политика, секогаш беше...

Педесет години од турската инвазија на Кипар, Мицотакис и Ердоган на островот, но во различни делови

Педесет години од турската инвазија на Кипар, Мицотакис и Ердоган на островот, но во различни делови

Атина, 20 јули 2024 (МИА) – Денеска се навршуваат 50 години од турската инвазија на Кипар, на 20 јули 1974 год...

Над 400 хакерски напади врз грчкиот катастар (ДПЛ)

Над 400 хакерски напади врз грчкиот катастар (ДПЛ)

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Над 400 напади врз ИТ системите на грчкиот катастар биле регистрирани оваа седмица...

Авиосообраќајот на атинскиот аеродром засега се одвива без проблеми

Авиосообраќајот на атинскиот аеродром засега се одвива без проблеми

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Без особени проблеми се одвива авиосообраќајот на аеродромот „Елефтериос Венизелос...

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и починатите од Ковид-19 во...

Хакерски напад врз грчкиот катастар

Хакерски напад врз грчкиот катастар

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Грчкиот катастар синоќа неколку часа бил мета на хакерски напад, а веднаш биле моб...

Подобрена ситуацијата со пожарот во близина на Солун, на грчкиот остров Кеа без активно жариште

Подобрена ситуацијата со пожарот во близина на Солун, на грчкиот остров Кеа без активно жариште

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Подобрена е ситуацијата со пожарот во близина на Солун југоисточно од центарот на...

Активни пожари во близина на Солун и на грчкиот остров Кеа

Активни пожари во близина на Солун и на грчкиот остров Кеа

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Два пожари на две различни локации во Грција, едниот на 20 километри југоисточно о...

Во делови на Атина веќе десет дена минималната ноќна температура е над 30 степени

Во делови на Атина веќе десет дена минималната ноќна температура е над 30 степени

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Во повеќе делови на Грција, биле регистрирани високи температури и во текот на ноќ...

Image