• понеделник, 17 јуни 2024
Млади и стари се редат пред БНБ по повод Денот на отворените врати

Млади и стари се редат пред БНБ по повод Денот на отворените врати

Софија, 15 јуни 2024 (МИА/БТА) - Млади и стари се редат пред зградата на Бугарската народна банка (Б...

ЕУРО 2024 Факти

ЕУРО 2024 Факти

14 јуни 2024 ЕУРО 2024 почнува денеска и натпревари ќе има до 14 јули 2024 година. Ова ќе би...

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Софија, 11 јуни 2024 (МИА/БТА) - И покрај политичката нестабилност, економијата продолжува да расте....

Градоначалникот на Приштина им понуди речиси третина од минималната месечна плата во земјата на жителите доколку посвојат куче скитник

Градоначалникот на Приштина им понуди речиси третина од минималната месечна плата во земјата на жителите доколку посвојат куче скитник

11 јуни 2024  Weeklytimesnow.au/AFP Градоначалникот на главнио...

Момците од Газа се вртат кон фудбалот за, барем за момент, да ја заборават војната

Момците од Газа се вртат кон фудбалот за, барем за момент, да ја заборават војната

8 јуни 2024 RFI/AFP  Во Кан Јунис, јужен град на крајбрежната...

Вишата школа за агробизнис и регионален развој се приклучува на иницијативата за градење вештини во областа на паметниот туризам

Вишата школа за агробизнис и регионален развој се приклучува на иницијативата за градење вештини во областа на паметниот туризам

Софија, 7 јуни 2024 (МИА/БТА) - Претставници на Вишата школа за агробизнис и развој на регионите (UA...

По оставките се редат прашања за проектот за нов главен град на Индонезија

По оставките се редат прашања за проектот за нов главен град на Индонезија

7 јуни 2024 MSN/Reuters Шефот и заменик-шефот на телото што го надг...

ЕУ се подготвува за клучните избори во Европскиот парламент

ЕУ се подготвува за клучните избори во Европскиот парламент

ЕНР - Брисел 6 јуни 2024 Од четврток до сабота, 6-9 јуни, околу 370...

Сите очекуваат ЕУ по неделните избори да сврти радикално надесно. Што ќе значи тоа?

Сите очекуваат ЕУ по неделните избори да сврти радикално надесно. Што ќе значи тоа?

6 јуни 2024 Хина/ДПА Според анкетите на јавното мислење, екстремнат...

Компании од 25 земји презентираат одбранбени производи и услуги на изложбата „Хемус“ на Меѓународниот саем - Пловдив

Компании од 25 земји презентираат одбранбени производи и услуги на изложбата „Хемус“ на Меѓународниот саем - Пловдив

Пловдив, 5 јуни 2024 (МИА/БТА) - „Одбрана, антитероризам и безбедност“ е мотото на Меѓународната изл...

Митрополит струмички г. Наум: Православното лидерство е повторно на голем испит – ќе падне ли во световните шеми и опасни игри, или ќе се издигне над нив?

Митрополит струмички г. Наум: Православното лидерство е повторно на голем испит – ќе падне ли во световните шеми и опасни игри, или ќе се издигне над...

5 јуни 2024 

Томосот од Цариград нема многу да ни даде, ама многу ќе ни земе – до кога ќе се занимаваме со веќе решен црковен проблем?

Томосот од Цариград нема многу да ни даде, ама многу ќе ни земе – до кога ќе се занимаваме со веќе решен црковен проблем?

5 јуни 2024

ЕУ се бори да се спротивстави на руските изборни дезинформации

ЕУ се бори да се спротивстави на руските изборни дезинформации

5 јуни 2024  SwissInfo/Reuters Тимот на Европската унија за ра...

Паметниот текстил е иднината на текстилната индустрија, изјави научник за БТА

Паметниот текстил е иднината на текстилната индустрија, изјави научник за БТА

Софија, 4 јуни 2024 (МИА/БТА) - Лепенки кои вклучуваат паметен текстилен материјал кои знаат контрол...

Русија и Украина: Дали западното оружје и гаѓањето на руска територија може да му помогнат на Киев да го сврти текот на војната?

Русија и Украина: Дали западното оружје и гаѓањето на руска територија може да му помогнат на Киев да го сврти текот на војната?

4 Јуни 2024 Би-Би-Си на српски јазик Се досега западните земји ја о...

Image

Остани поврзан