• вторник, 18 јуни 2024
Тикер
Околу 260 илјади жени со здравствено осигурување без матичен гинеколог, околу 134 илјади го немаат ниту едното, ниту другото

Околу 260 илјади жени со здравствено осигурување без матичен гинеколог, околу 134 илјади го немаат ниту едното, ниту другото

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Превентивните гинеколошки прегледи се клуч...

Субвенционираниот студентски оброк го „јаде“ инфлацијата, студентите бараат промени

Субвенционираниот студентски оброк го „јаде“ инфлацијата, студентите бараат промени

Скопје, 15 јуни 2024 (МИА) – Финансиска поддршка од 140 денари дневно и...

Светски ден на крводарителството - македонските граѓани се хумани, даруваат крв и спасуваат животи

Светски ден на крводарителството - македонските граѓани се хумани, даруваат крв и спасуваат животи

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Во болниците и во здравствените установи во земјава има доволно количин...

Тантуровска  за МИА: Со употребата на феминативи се збогатува јазикот, реалност се во македонскиот јазик  

Тантуровска за МИА: Со употребата на феминативи се збогатува јазикот, реалност се во македонскиот јазик  

Делчево, 14 јуни 2024 (МИА) - Феминативите полека, но сигурно си го добиваат своето место во македон...

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Во 15 часот по локално време, термометарот во центарот на Атина, покажув...

Стравот да се пријави ја „искорени“ корупцијата на универзитетите

Стравот да се пријави ја „искорени“ корупцијата на универзитетите

Скопје, 9 јуни 2024 (МИА) – Барањето мито, сексуални услуги, „купувањет...

МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) - На средината на септември 2020 година, неколку месеци откако Нова демокра...

Примена на вештачката интелегенција и музиката: Помага, но кој може да ја замени душата на композицијата

Примена на вештачката интелегенција и музиката: Помага, но кој може да ја замени душата на композицијата

Скопје, 9 јуни 2024 (МИА) – Примената на вештачката интелигенција и новите технологии во музиката се...

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Атина, 8 јуни 2024 (МИА) – За разлика до ланските парламентарни избори во Грција, кога Договорот од...

Зошто македонските студенти сѐ повеќе избираат странски универзитети?

Зошто македонските студенти сѐ повеќе избираат странски универзитети?

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Позната слика на скопската меѓународна авто...

ЕУ се подготвува за клучните избори во Европскиот парламент

ЕУ се подготвува за клучните избори во Европскиот парламент

ЕНР - Брисел 6 јуни 2024 Од четврток до сабота, 6-9 јуни, околу 370...

Од патарина за пет месеци инкасирани 23,6 милиони евра, во пораст користењето електронски уреди

Од патарина за пет месеци инкасирани 23,6 милиони евра, во пораст користењето електронски уреди

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) -  Од наплата на патарина во првите пет месеци од годинава се собрани...

Зачувување на традицијата преку изворна музика, млади од Крива Паланка го изучуваат своето културно наследство

Зачувување на традицијата преку изворна музика, млади од Крива Паланка го изучуваат своето културно наследство

Крива Паланка, 4 јуни 2024 (МИА) – Звуците на кавалот, гајдата, тапанот, тамбурата и други народни и...

Биоград на Море - срцето на Јадранот, гастрономски бренд со кунњки, прошек и кралски јадења

Биоград на Море - срцето на Јадранот, гастрономски бренд со кунњки, прошек и кралски јадења

Белград, 2 јуни мај 2024 (МИА) - Биоград на Море е популарна туристичка дестинација во Хрватска на Ј...

Кумановци добија безбедна вода за пиење

Кумановци добија безбедна вода за пиење

Куманово, 1 јуни 2024 (МИА) - По осум дена без вода кумановци ја добија потребната потврда од Агенци...

Image

Остани поврзан