• вторник, 18 јуни 2024
Тикер
Четворица загинати и 120 повредени во земјотрес со јачина од 5 степени во Иран

Четворица загинати и 120 повредени во земјотрес со јачина од 5 степени во Иран

Техеран, 18 јуни 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 5 степени денеска го погоди североисточниот дел...

Руската Дума го усвои во прво читање предлог-законот за новиот режим на депортација на странци

Руската Дума го усвои во прво читање предлог-законот за новиот режим на депортација на странци

Москва, 18 јуни 2024 (МИА) - Руската Државна Дума денеска во прво читање го усвои предлог-законот за...

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Бејрут, 18 јуни 2024 (МИА) - Либанскиот премиер Наџиб Микати денеска по разговорите со американскиот...

Германската министерка за внатрешни работи Фезер предупреди за зголемување на шпионажата и кибер заканите од странски земји

Германската министерка за внатрешни работи Фезер предупреди за зголемување на шпионажата и кибер заканите од странски земји

Берлин, 18 јуни 2024 (МИА) - Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер денеска предупре...

Инфлацијата во ЕУ забрза во мај

Инфлацијата во ЕУ забрза во мај

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - На ниво на ЕУ, годишната стапка на инфлација мерена со хармонизираниот...

Голем пожар во индустриска зона во Истанбул, се слушаат експлозии

Голем пожар во индустриска зона во Истанбул, се слушаат експлозии

Истанбул, 18 јуни 2024 (МИА) - Голем пожар избувна во фабрика за кожа во индустриска зона во Истанбу...

Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Пекинг, 18 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на сеопфатни напори за...

Тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија, ќе биде пуштен за сообраќај на 5 јули

Тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија, ќе биде пуштен за сообраќај на 5 јули

Тирана, 18 јуни 2024 (МИА) - Еден од најголемиоте јавни проекти во Албанија - Тунелот Логара во југо...

Во Загреб од Легионерска болест починаа тројца пациенти

Во Загреб од Легионерска болест починаа тројца пациенти

Загреб, 18 јуни 2024 (МИА) – Хрватските медиуми денеска објавија дека тројца од пет пациенти заразен...

Во Франција почнува судењето против две жени кои тврделе дека Брижит Макрон е трансродова жена

Во Франција почнува судењето против две жени кои тврделе дека Брижит Макрон е трансродова жена

Париз, 18 јуни 2024 (МИА) – На две жени ќе им се суди оваа недела поради лажни тврдења дека првата д...

Борел поднесе извештај за мерките воведени во Косово, утре прва расправа

Борел поднесе извештај за мерките воведени во Косово, утре прва расправа

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбе...

Лајчак попладнево во Приштина ќе се сретне со вицепремиерот Бислими

Лајчак попладнево во Приштина ќе се сретне со вицепремиерот Бислими

Приштина, 18 јуни 2024 (МИА) – Посредникот на Европска Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Миро...

Албанскиот претседател Бегај во дводневна официјална посета на Германија

Албанскиот претседател Бегај во дводневна официјална посета на Германија

Тирана, 18 јуни 2024 (МИА) - Албанскиот претседател Бајрам Бегај заминува во дводневна официјална по...

Гутереш: Говорот на омраза е показател за дискриминација, злоупотреба, конфликти и злосторства против човештвото

Гутереш: Говорот на омраза е показател за дискриминација, злоупотреба, конфликти и злосторства против човештвото

Њујорк, 18 јуни 2024 (МИА) – Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, денеска по по...

Израелското разузнавање неколку недели пред 7 октомври предупредило за нападот на Хамас

Израелското разузнавање неколку недели пред 7 октомври предупредило за нападот на Хамас

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) – Израелскиот јавен радиодифузер Кан вчера објави дека израелското разу...

Image

Остани поврзан