• понеделник, 17 јуни 2024
Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Струга, 15 јуни 2024 (МИА) - „По патеката на полскиот соноризам“ е насл...

Стојаноска: Во Македонскиот театар се надевам се прават и ќе се прават промени

Стојаноска: Во Македонскиот театар се надевам се прават и ќе се прават промени

Прилеп, 14 јуни 2024 (МИА) - Мислам дека направивме успешен Фестивал, барем според бројот на публика...

Завршени ископувањата на локалитетот Градиште, Младо Нагоричане

Завршени ископувањата на локалитетот Градиште, Младо Нагоричане

Куманово, 14 јуни 2024 (МИА) - Завршија годинашните ископувања на локалитетот Градиште во Младо Наго...

Претставата „Црна дупка“ на струмичкиот театар најдобра на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Црна дупка“ на струмичкиот театар најдобра на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 14 јуни 2024 (МИА) - Претставата „Црна дупка“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Театарот „Ант...

Традиционална ликовна изложба „Самоуки 2024“ во Куманово

Традиционална ликовна изложба „Самоуки 2024“ во Куманово

Куманово, 14 јуни 2024 (МИА) - Во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ вечер...

Фестивалот „Преку езерото“ отвора Конкурс за дипломски краткометражен игран или документарен/експериментален филм

Фестивалот „Преку езерото“ отвора Конкурс за дипломски краткометражен игран или документарен/експериментален филм

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - В понеделник, 17 јуни, почнува Конкурсот за дипломски краткометражен иг...

Најавени бројни настани на „Кумановско културно лето“

Најавени бројни настани на „Кумановско културно лето“

Куманово, 14 јуни 2024 (МИА) - Повеќе настани од областа на културата, музички, ликовни фестивали ќе...

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Со проекција на филмот „З...

Во Гевгелија се одржа етно перформанс „Од пастел, облекло“, преку живи скулптури невообичаено патување во минатото

Во Гевгелија се одржа етно перформанс „Од пастел, облекло“, преку живи скулптури невообичаено патување во минатото

Гевгелија, 14 јуни 2024 (МИА) - На сцената на Народниот театар во Гевгелија синоќа се одржа етно пер...

Во Прилеп завршува МТФ „Војдан Чернодрински“

Во Прилеп завршува МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 14 јуни 2024 (МИА) - Со доделувањето на наградите и со концерт на Добрила и Дориан дуо во че...

Промоција на поетската збирка и доделување на награди на утрешната манифестација „Стихувалки 2024“

Промоција на поетската збирка и доделување на награди на утрешната манифестација „Стихувалки 2024“

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје утре ќе се одржи завршната...

Отворање на изложбата „Професори и студенти“ во МКЦ

Отворање на изложбата „Професори и студенти“ во МКЦ

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Во Галерија МКЦ вечер во 19 часот ќе биде...

Промоција на книгата „Бајачките обреди како дел од македонската народна култура“ од Ана-Марија Бранѓолица

Промоција на книгата „Бајачките обреди како дел од македонската народна култура“ од Ана-Марија Бранѓолица

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Книгата „Бајачките обреди како дел од маке...

Во Тетово почнува Европското патувачко кино под отворено небо

Во Тетово почнува Европското патувачко кино под отворено небо

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Со проекција на краткиот македонски филм „Сценариото“ во режија на Алек...

Концерт на хармоникашот Филип Трајковски во Мала станица

Концерт на хармоникашот Филип Трајковски во Мала станица

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) – По повод Денот на државноста на Република Словенија во Национална Галер...

Image

Остани поврзан