• недела, 14 јули 2024

Вера Тодоровска, Тирана

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Над 213.000 албански граѓани за пет години добиле државјанство во земји-членки на ЕУ

Над 213.000 албански граѓани за пет години добиле државјанство во земји-членки на ЕУ

Тирана, 14 јули 2024 (МИА) – Повикувајќи се на податоците на Евростат, албанските медиуми пренесуваат дека, во...

Албанската воздухопловна база Ѓадр повторно е во функција

Албанската воздухопловна база Ѓадр повторно е во функција

Тирана, 13 јули 2024 (МИА) – Воздухопловната база Ѓадр, на 50-годишнината од создавањето, повторно е ставена в...

Фондација „Бугарска меморија“ ја тужи МАЕИ и бара 10.000 евра отштета

Фондација „Бугарска меморија“ ја тужи МАЕИ и бара 10.000 евра отштета

Тирана, 12 јули 2024 (МИА) - Фондацијата „Бугарска меморија” на Милен Врабевски од Бугарија, преку адвокатска...

Голем антиладин протест во Тирана, фрлани молотови коктели врз владата и градскто собрание

Голем антиладин протест во Тирана, фрлани молотови коктели врз владата и градскто собрание

Тирана, 12 јули 2024 (МИА) – Албанската опозиција синоќа одржа масовен антивладин протест, на кој главното бар...

Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја заврши работата 

Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја зав...

Тирана, 11 јули 2024 (МИА) - Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Силвио Гонзато, од северниот албански град Скадар, п...

Италијанските власти заплениле милионски имот стекнат со нелегална активност на организација раководена од Албанец и Италијанец

Италијанските власти заплениле милионски имот стекнат со нелегална активност на организација раковод...

Тирана, 10 јули 2024 (МИА) - Италијанските власти за борба против мафијата, заедно со Guardia di Finanza од Фи...

Декларација на МД „Илинден

Декларација на МД „Илинден" против пописните резултати во Албанија и повик за семакедонско обединува...

Тирана, 10 јули 2024 (МИА) - Македонско друштво „Илинден“-Тирана утврди Декларација против резултати од пописо...

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Тирана, 9 јули 2024 (МИА) – Претседателката на албанскиот парламент, Линдита Никола, говорејќи на Самитот на п...

Беснеат пожари од големи размери во јужниот дел на Албанија

Беснеат пожари од големи размери во јужниот дел на Албанија

Тирана, 9 јули 2024 (МИА) – Војници и пожарникари денеска се ангажирани за гаснење пожар во јужна Албанија во...

Голем број пожари во Албанија, властите апелираат на внимателност и предупредуваат на високата затворска казна за потпалувачите

Голем број пожари во Албанија, властите апелираат на внимателност и предупредуваат на високата затво...

Тирана, 7 јули 2024 (МИА) – Во Албанија секојдневно се регистрираат по 10 пожари, а најголем дел од нив се во...

Во Пустец заврши фестивалот

Во Пустец заврши фестивалот "Македонско културно лето", најдобар актер Столе Мицов

Пустец, 6 јули 2024 (МИА) - Во Пустец, Мала Преспа, Албанија заврши 19. издание на фестивалот „Македонско култ...

Инспектори во Тирана одземале месо што треба да се уништи и го „донирале“ во фабрики за сувомеснати производи

Инспектори во Тирана одземале месо што треба да се уништи и го „донирале“ во фабрики за сувомеснати...

Тирана, 5 јули 2024 (МИА) – Државна висока контрола на Албанија (КЛШ), по извршената ревизија во Регионалната...

Image