• вторник, 16 јули 2024

Сашко Панајотов

Последно најавување: Monday, 15 July 2024, 10:29 pm

Конститутивно заседание на новиот состав на Европскиот парламент 

Конститутивно заседание на новиот состав на Европскиот парламент 

Брисел, 16 јули 2024 (МИА) – Од денеска до петок во Стразбур ќе се одржи конститутивно заседание на новиот сос...

ЕУ и додели 13 милиони евра помош на албанската Армија (ДПЛ)

ЕУ и додели 13 милиони евра помош на албанската Армија (ДПЛ)

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) – Советот на ЕУ денеска донесе одлука за доделување помош на Албанија во рамките на...

ЕУ го одбележа Денот на сеќавање на жртвите од глобалната климатска криза 

ЕУ го одбележа Денот на сеќавање на жртвите од глобалната климатска криза 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) - Во Брисел денеска се одржа церемонија во сеќавање на жртвите од глобалната климат...

Еврокомесарите Валеан и Синкевичиус поднесоа оставки 

Еврокомесарите Валеан и Синкевичиус поднесоа оставки 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) – Еврокомесарката за транспорт Адина-Јоана Валеан и еврокомесарот за животна средин...

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување за уште една година, до 27 ју...

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан 

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан...

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) – Унгарија, во својство на актуелен претседавач со ЕУ, најави дека за 28 и 29 авгус...

ЕПП и Фон дер Лајен во трка по гласови за обезбедување мнозинство во Европарламентот 

ЕПП и Фон дер Лајен во трка по гласови за обезбедување мнозинство во Европарламентот 

Брисел, 14 јули 2024 (МИА) - Европска народна партија (ЕПП) е оптимист дека нејзината кандидатка Урсула фон де...

АЛДЕ се закани со исклучување на ДПС од своите редови поради Пеевски  

АЛДЕ се закани со исклучување на ДПС од своите редови поради Пеевски  

Брисел, 13 јули 2024 (МИА) - Алијансата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) се закани дека би можела...

Муцунски – Борел: Силна посветеност на реформските процеси и остарувањето на стратешката цел за членство во ЕУ 

Муцунски – Борел: Силна посветеност на реформските процеси и остарувањето на стратешката цел за член...

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Европското досие на земјава, процесот на нејзиното пристапување во Европската Уни...

Икс го крши Законот за дигитални услуги на ЕУ, оцени Европската комиија 

Икс го крши Законот за дигитални услуги на ЕУ, оцени Европската комиија 

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Социјалната мрежа Икс го прекршува Законот за дигитални услуги на ЕУ (ДСА) со кор...

Бриселскиот Апелациски суд го одби барањето за блокирање на реизборот на Фон дер Лајен 

Бриселскиот Апелациски суд го одби барањето за блокирање на реизборот на Фон дер Лајен 

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Апелацискиот суд во Брисел го отфрли барањето на белгискиот лобист Фредерик Балда...

Image