• понеделник, 22 април 2024
АД ЕСМ ја исклучи ХЕЦ Св. Петка и го стави на минимум производството во ХЕЦ Козјак со цел намалување на нивото на Вардар

АД ЕСМ ја исклучи ХЕЦ Св. Петка и го стави на минимум производството во ХЕЦ Козјак со цел намалување на нивото на Вардар

Скопје, 25 јануари 2023 (МИА) – Хидроелектраната „Св. Петка“ е исклучена, а во ХЕЦ Козјак е ост...

Медиуми: Чаби Алонсо ќе биде наследник на Анчелоти во Реал

Медиуми: Чаби Алонсо ќе биде наследник на Анчелоти во Реал

Мадрид, 25 јануари 2023 (МИА) – Тренерот на бундеслигашот Баер Леверкузен, Чаби Алонсо (41), би треб...

ЕУ: Репресијата на режимот на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

ЕУ: Репресијата на режимот на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

Брисел, 25 јануари 2023 (МИА) - Европската Унија денеска оцени дека репресијата на белоруските власти достигнала неви...

Антоновски: МИА како носечки чинител во медиумскиот простор мора да има стабилност, развој и институционална независност

Антоновски: МИА како носечки чинител во медиумскиот простор мора да има стабилност, развој и институционална независност

Скопје, 25 јануари 2023 (МИА) - Генералниот директор на МИА, Драган Антоновски денеска на презентаци...

Борел ја осуди руската одлука за затворање на „Московската Хелсиншка група“

Борел ја осуди руската одлука за затворање на „Московската Хелсиншка група“

Брисел, 25 јануари 2023 (МИА) - Високиот претставник на Европската Унија Жозеп Борел денеска го осуд...

Тајсон обвинет за уште едно силување во 90-те од минатиот век

Тајсон обвинет за уште едно силување во 90-те од минатиот век

Њујорк, 25 јануари 2023 (МИА) – Поранешниот светски боксерски првак во тешка категорија Мајк Тајсон...

УЕФА го премести финалето на Суперкупот од Русија во Грција и воведе измени во Лигата на нации

УЕФА го премести финалето на Суперкупот од Русија во Грција и воведе измени во Лигата на нации

Нион, 25 јануари (МИА) – Атина на место на рускиот град Казањ ќе биде домаќин на Суперкупот за оваа...

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Приштина, 25 јануари 2023 (МИА) - Постојаниот претставник на Европската Унија за дијалогот Косо...

Милков: Амбасадорот Ангелов останува во Софија додека не видиме знаци на промена во Скопје

Милков: Амбасадорот Ангелов останува во Софија додека не видиме знаци на промена во Скопје

Скопје, 25 јануари 2023 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Бугарија Николај Милков попл...

Судот во Стразбур одлучи дека може да постапи по барањата на Холандија и Украина против Русија

Судот во Стразбур одлучи дека може да постапи по барањата на Холандија и Украина против Русија

Стразбур, 25 јануари 2023 (МИА) - Европскиот суд за човекови права денеска објави дека може да...

Главниот обвинител на Либан нареди ослободување на притворените во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Главниот обвинител на Либан нареди ослободување на притворените во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Бејрут, 25 јануари 2023 (МИА) - Главниот либански обвинител Гасан Овејдат денеска нареди ослобо...

Путин: Американските војници во Германија и натаму се окупаторски сили

Путин: Американските војници во Германија и натаму се окупаторски сили

Москва, 25 јануари 2023 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека американските...

Норвешка пушти на слобода поранешен борец на „Вагнер“, избеган од Русија

Норвешка пушти на слобода поранешен борец на „Вагнер“, избеган од Русија

Oсло, 25 јануари 2023 (МИА) - Норвешките власти денеска објавија дека ослободиле поранешен висок чле...

„Марка“: Меси би можел да се врати во Барселона

„Марка“: Меси би можел да се врати во Барселона

Барселона, 25 јануари 2023 (МИА) – Фудбалерот на ПСЖ и аргентински репрезен...

Кабинетот на Пендаровски за изјавите на Џамбаски: Ставовите на претседателот беа дадени по СБ, надлежностите сега се кај Владата

Кабинетот на Пендаровски за изјавите на Џамбаски: Ставовите на претседателот беа дадени по СБ, надлежностите сега се кај Владата

Скопје, 25 јануари 2023 (МИА) – Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски не ја коментира де...

Image

Остани поврзан