• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

3 април 2022 Белград - Во Србија се одржуваат редовни претседателски, вонредни парлам...

Лондон: Русија ја зголеми воздушната активност во југоисточна Украина

Лондон: Русија ја зголеми воздушната активност во југоисточна Украина

Лондон, 3 април 2022 (МИА) - Министерството за одбрана на Велика Британија ги објави најновите разузнав...

Во Буча откриена масовна гробница

Во Буча откриена масовна гробница

Киев, 3 април 2022 (МИА) - Советникот на украинскиот министер за надворешни работи Антон Герашченко вче...

На денешен ден

На денешен ден

3 април 2022 (МИА)   1367.- Роден е англискиот крал Хенри Четврти, основач на Ланкастерската династија. На престо...

Од верските календари

Од верските календари

3 април 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот н...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 3 април 2022 (МИА) - Денеска е недела, 3 април 2022 година, 89-иот ден во годината. До крајот на годината остану...

Зеленски: Руските сили имаат за цел да го заземат источниот и јужниот дел на Украина

Зеленски: Руските сили имаат за цел да го заземат источниот и јужниот дел на Украина

Киев, 2 април 2022 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во вечерашното обраќање до наци...

Арахамија: Русија усно ги прифати клучните украински предлози

Арахамија: Русија усно ги прифати клучните украински предлози

Киев, 2 април 2022 (МИА) - Украинскиот преговарач Дејвид Арахамија изјави дека Русија ја прифаќа позици...

Најмалку осум луѓе загинаа во невремето во Бразил

Најмалку осум луѓе загинаа во невремето во Бразил

Рио де Жанеиро, 2 април 2022 година (МИА) - Во обилните дождови што предизвикаа поплави и лизгање на зе...

„Волстрит џурнал“: ЦИА уште во средината на јануари го предупреди Киев за намерите на Русија

„Волстрит џурнал“: ЦИА уште во средината на јануари го предупреди Киев за намерите на Русија

Вашингтон, 2 април 2022 (МИА) - Американскиот весник „Волстрит џурнал“ објави дека американската Центра...

Набрзо е можна средба Зеленски - Путин во Турција

Набрзо е можна средба Зеленски - Путин во Турција

Киев, 2 април 2022 (МИА) - Украинскиот и рускиот претседател Володимир Зеленски и Владимир Путин највер...

Тренчевска: Градиме општество со еднакви шанси и можности за сите граѓани

Тренчевска: Градиме општество со еднакви шанси и можности за сите граѓани

Струмица, 2 април 2022 (МИА) - Концептот едно општество за сите е концепт зад кој цврсто стојат Владата...

Без вода Драчево и Долно Лисиче

Без вода Драчево и Долно Лисиче

Скопје, 2 април 2022 (МИА) - Поради уличен дефект на водоводна цевка Ф100 милиметри на улица „Скендер Б...

Литванија е прва земја-членка на ЕУ што прекина да увезува руски гас

Литванија е прва земја-членка на ЕУ што прекина да увезува руски гас

Вилнус, 2 април 2022 (МИА) - Претседателот на Литванија Гитанас Наузеда изјави дека неговата земја од о...

Песков: Преговорите со Украина се тешки, но задолжителни

Песков: Преговорите со Украина се тешки, но задолжителни

Москва, 2 април 2022 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека преговорите помеѓ...

Image

Остани поврзан