• среда, 17 јули 2024
Русија стави вето, Кина воздржана, за Резолуцијата на СБ на ОН за инвазијата врз Украина

Русија стави вето, Кина воздржана, за Резолуцијата на СБ на ОН за инвазијата врз Украина

Њујорк, 26 февруари 2022 (МИА) - Русија, како и што се очекуваше, вечерва стави вето на резолуцијата на...

На денешен ден

На денешен ден

26 февруари 2022 (МИА)   1770.- Умрел италијанскиот виолински виртуоз и композитор Ѓузепе Тартини, кој вовел нови...

Од верските календари

Од верските календари

26 февруари 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулија...

Сончево со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност

Скопје, 26 февруари 2022 (МИА) - Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголемува и...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 26 февруари 2022 (МИА) – Денеска е сабота, 26 февруари 2022 година, 57-иот ден во годината. До крајот на годинат...

Зеленски најави тешка ноќ за Киев: Не чека руски јуриш, мораме да издржиме

Зеленски најави тешка ноќ за Киев: Не чека руски јуриш, мораме да издржиме

  Киев, 25 февруари 2022 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва во виде...

СБ на ОН ја почна седницата за Украина

СБ на ОН ја почна седницата за Украина

Њујорк, 25 февруари 2022 (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ја почна седницата...

Околу 400 лица уапсени на вториот ден од антивоените демонстрации во 17 руски градови

Околу 400 лица уапсени на вториот ден од антивоените демонстрации во 17 руски градови

Москва, 25 февруари 2022 (МИА) - Околу 400 лица веќерва се уапсени за време на повторените антивладини...

Русија ги критикуваше санкциите на ЕУ и САД против Путин и Лавров

Русија ги критикуваше санкциите на ЕУ и САД против Путин и Лавров

Москва, 25 февруари 2022 (МИА) - Русија вечерва ги критикуваше санкциите воведени од Западот против пре...

Руската војска вечерва влезе во украинскиот град Мелитопол

Руската војска вечерва влезе во украинскиот град Мелитопол

Киев, 25 февруари 2022 (МИА) - Руската армија вечерва без отпор влезе во украинскиот град Мелитопол, на...

Никифоров: Украина е подготвена да разговара за прекин на огнот и мир

Никифоров: Украина е подготвена да разговара за прекин на огнот и мир

Киев, 25 февруари 2022 (МИА) - Прес секретарот на украинскиот претседател, Серхиј Никифоров вечерва на...

Кулеба: Русија сака да ја дехуманизира Украина

Кулеба: Русија сака да ја дехуманизира Украина

Москва, 25 февруари 2022 (МИА) - Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба вечерва соопшти дека Ру...

ОН изразија загриженост за извештаите дека луѓе бегаат од Украина

ОН изразија загриженост за извештаите дека луѓе бегаат од Украина

 Њујорк, 25 февруари 2022 (МИА) - Обединетите нации изразија загриженост поради извештаите за луѓе кои...

Руското Министерство за одбрана предлага пет начини за завршување на војната

Руското Министерство за одбрана предлага пет начини за завршување на војната

Москва, 25 февруари 2022 (МИА) - Руското Министерство за одбрана вечерва ги претстави своите погледи ил...

Мирен протест пред руската амбасада во Атина

Мирен протест пред руската амбасада во Атина

Атина, 25 февруари 2022 (МИА) - Со пораки за мир и против војна, грчките опозициски партии СИРИЗА и Ком...

Image

Остани поврзан