• вторник, 16 јули 2024
Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - На Украина не треба да и се даваат ветувања што не можат да се испол...

Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Вашингтон, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави денеска дека Ук...

Народната банка го поднесе барањето за членство во СЕПА

Народната банка го поднесе барањето за членство во СЕПА

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Народната банка го поднесе барањето за пристапување на земјава во Европ...

Неколку членки на ЕУ бараат на Унгарија да и се одземе претседавањето со Унијата

Неколку членки на ЕУ бараат на Унгарија да и се одземе претседавањето со Унијата

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Полска, Германија и балтичките членки на Европската унија бараат унгарс...

Си-Ен-Ен: Во нацрт документот на НАТО патот на Киев кон полноправно членство во Алијансата е опишан како „неповратен“

Си-Ен-Ен: Во нацрт документот на НАТО патот на Киев кон полноправно членство во Алијансата е опишан како „неповратен“

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Патот на Украина кон пристапување во НАТО е опишан како „неповратен“...

Салвини вели дека има добри шанси неговата „Лига“ да се приклучи кон групата на Орбан во ЕП

Салвини вели дека има добри шанси неговата „Лига“ да се приклучи кон групата на Орбан во ЕП

Рим, 1 јули 2024 (МИА) - Италијанскиот вицепремиер и министер за транспорт Матео Салвини денеска изј...

Детектор: Македонските граѓани сакаат членство во ЕУ, но не по цена на Бугари во Уставот

Детектор: Македонските граѓани сакаат членство во ЕУ, но не по цена на Бугари во Уставот

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - Македонските граѓани поддржуваат членство в...

Лидерот на крајнодесничарската Алтернатива за Германија информира дека бројот на членови нагло се зголемил

Лидерот на крајнодесничарската Алтернатива за Германија информира дека бројот на членови нагло се зголемил

Берлин, 29 јуни 2024 (МИА) - Десно-популистичката партија Алтернатива за Германија (АфД) од почетоко...

Филипче: Идниот претседател на СДСМ ќе има целосен легитимитет затоа што го црпи од членовите

Филипче: Идниот претседател на СДСМ ќе има целосен легитимитет затоа што го црпи од членовите

Скопје, 28 јуни 2024 Во текот на вчерашниот ден, кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Фи...

ЕУ го стави на чекање грузискиот пат кон членство

ЕУ го стави на чекање грузискиот пат кон членство

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на ЕУ одлучија да ја запрат Грузија на патот кон Европската ун...

ЕПП заинтересирана за прием во членство на белгиската националистичка Нова фламанска алијанса 

ЕПП заинтересирана за прием во членство на белгиската националистичка Нова фламанска алијанса 

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) – Раководството на Европската народна партија (ЕПП) е заинтересирано во с...

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Миросл...

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) -  Амбасадите на Чешката Република, Унгарија, Литванија, Полска, Слов...

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Неколку земји-членки денеска побараа од ЕУ да ги почне преговорите за чл...

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Целта на Европска Унија е да ги почне официјалните преговори за членство...

Image

Остани поврзан