• понеделник, 17 јуни 2024
Сиљановска Давкова се сретна со Мицотакис и Главчев

Сиљановска Давкова се сретна со Мицотакис и Главчев

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Претседатеката Гордана Сиљановска Давкова објави дека на маргините на С...

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на 80 земји и на пет организации кои присуствуваа на мировна...

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на повеќе од 80 земји кои присуствуваа на мировната конферен...

Сиљановска-Давкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Сиљановска-Давкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова, пред почетокот...

Втор ден од мировниот самит за Украина во Швајцарија

Втор ден од мировниот самит за Украина во Швајцарија

Бургеншток, 16 јуни 2024 (МИА) - Во швајцарскиот град Бургеншток продолжува мировниот самит за Украи...

Нацрт-комуникето од конференцијата во Швајцарија повикува на почитување на територијалниот интегритет на Украина

Нацрт-комуникето од конференцијата во Швајцарија повикува на почитување на територијалниот интегритет на Украина

Бургенштак, 16 јуни 2024 (МИА) - Во нацрт-комуникето од мировната конференција во Украина викендов в...

Сиљановска Давкова ќе се обрати на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток,  Швајцарија

Сиљановска Давкова ќе се обрати на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток, Швајцарија

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова предвидено е ден...

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) - Швајцарската претседателка Виола Амхерд денеска изјави дека очекува земја...

ЕВРО2024: Швајцарија ја освлада Унгарија

ЕВРО2024: Швајцарија ја освлада Унгарија

  Келн, 15 јуни 2024 (МИА) – Фудбалерите на Швајцарија ја совладаа попладнево Унгарија...

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Мировниот самит за Украин...

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Бургенсток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека мировната кон...

Во Швајцарија се одржува дводневна мировна конференција за Украина

Во Швајцарија се одржува дводневна мировна конференција за Украина

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) – Во Швајцарија денеска почнува дводневна мировна конференција за Украина н...

Зеленски пристигна во Швајцарија на мировниот самит за Украина

Зеленски пристигна во Швајцарија на мировниот самит за Украина

Женева, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека пристиг...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Берн, 13 јуни 2024 (МИА) - Швајцарскиот Национален центар за кибер безбедност (НЦСЦ) пријави напади...

Image

Остани поврзан