• вторник, 18 јуни 2024
Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц вечерва изјави дека е уверен оти Европск...

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Данската премиерка Мете Фредериксен попладнево негираше дека е кандидат...

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Киев, 17 јуни 2024 (МИА) - Две третини од Украинците сметаат дека Володимир Зеленски треба да остане...

Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Братислава, 15 јуни 2024 (МИА) - Петер Пелегрини (48) денеска положи заклетва како претседател на Сл...

Рамафоса реизбран за претседател на Јужна Африка

Рамафоса реизбран за претседател на Јужна Африка

Кејптаун, 15 јуни 2024 (МИА) – Парламентот на Јужна Африка повторно го избра Сирил Рамафоса за претс...

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - На платото пред Кабинетот на Претседателот во вила Водно денеска беше о...

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека Централната изборна комисија на партијата ги р...

Битиќи: Нема да се кандидирам за претседател на СДСМ, со цел да ја спречам понатамошната фрагментација на членството

Битиќи: Нема да се кандидирам за претседател на СДСМ, со цел да ја спречам понатамошната фрагментација на членството

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Фатмир Битиќи, пратеник и член на СДСМ објави на Фејсбук дека нема да се...

Александар Бајдевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Александар Бајдевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Кандидатура за претседател на СДСМ денеска поднел и Александар Бајдевски...

Филипче поднесе кандидатура за претседател на СДСМ, најави дека ако биде избран ќе работи посветено и на позитивни промени во партијата

Филипче поднесе кандидатура за претседател на СДСМ, најави дека ако биде избран ќе работи посветено и на позитивни промени во партијата

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот министер за здравство и актуеле...

Кандидатури за лидер на СДСМ ќе поднесат Филипче, Петровска и Деспотовски

Кандидатури за лидер на СДСМ ќе поднесат Филипче, Петровска и Деспотовски

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Кандидатури за претседател на СДСМ во текот на денешниот ден се очекува...

Дарко Костадиновски нов претседател на Уставниот суд

Дарко Костадиновски нов претседател на Уставниот суд

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Судијата Дарко Костадиновски е избран за но...

Уставниот суд и во осмиот обид не успеа да избере претседател

Уставниот суд и во осмиот обид не успеа да избере претседател

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Уставниот суд и денеска не успеа да избере...

Мишел: Европскиот совет е должен да го назначи следниот претседател на ЕК до крајот на јуни

Мишел: Европскиот совет е должен да го назначи следниот претседател на ЕК до крајот на јуни

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, најави дека започнува бил...

Павловска Данева ја повлече кандидатурата за претседател на Уставен, Васиќ Бозаџиева не го доби потребното мнозинство

Павловска Данева ја повлече кандидатурата за претседател на Уставен, Васиќ Бозаџиева не го доби потребното мнозинство

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) – Судијката Ана Павловска Данева на продолжен...

Image

Остани поврзан