• среда, 19 јуни 2024
Се урна изгорената главна фасада на старата зграда на Берзата во Копенхаген

Се урна изгорената главна фасада на старата зграда на Берзата во Копенхаген

Копенхаген, 18 април 2024 (МИА) - Главната фасада на старата зграда на Берзата во Копенхаген, која б...

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, нејзиниот врв се урна

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, нејзиниот врв се урна

Kопенхаген, 16 април 2024 (МИА) - Пожар изутрината го зафати покривот на 17-годишната зграда на Берз...

Данска ја продолжува контролата на границите со Германија поради заканата од тероризам

Данска ја продолжува контролата на границите со Германија поради заканата од тероризам

Копенхаген, 12 април 2024 (МИА) - Данското Министерство за правда денеска соопшти дека земјата ја пр...

Неисправен ракетен фрлач предизвика затворање на воздушниот простор и поморскиот сообраќај во теснецот Голем појас

Неисправен ракетен фрлач предизвика затворање на воздушниот простор и поморскиот сообраќај во теснецот Голем појас

Копенхаген, 4 април 2024 (МИА) - Активиран, но неисправен ракетен фрлач на брод на данската морнариц...

Во Копенхаген воведена работна недела од четири дена

Во Копенхаген воведена работна недела од четири дена

Копенхаген, 2 април 2024 (МИА) - Во Копенхаген почна експеримент со воведување работна недела од чет...

Македонскиот режисер Оливер Мицевски со премиера во Копенхаген

Македонскиот режисер Оливер Мицевски со премиера во Копенхаген

Скопје, 29 јануари 2024 (МИА) - Режисерот Оливер Мицевски вчеравечер ја имаше својата втора премиера...

Копенхаген за прв пат по 13 години стигна до нокаут фазата во Лигата на шампионите, Манчестер јунајтед елиминиран

Копенхаген за прв пат по 13 години стигна до нокаут фазата во Лигата на шампионите, Манчестер јунајтед елиминиран

Копенхаген, 13 декември 2023 (МИА) - Копенхаген го победи Галатасарај со 1:0 синоќа во последното, 6...

Премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во продукција на МКЦ во Копенхаген

Премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во продукција на МКЦ во Копенхаген

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режиј...

Еден загинат и двајца повредени во напад со нож во психијатриски центар во Копенхаген

Еден загинат и двајца повредени во напад со нож во психијатриски центар во Копенхаген

Копенхаген, 22 јули 2023 (МИА) - Едно лице загина, а две се повредени при прободување со нож во псих...

„Кајмак“ вечерва пред данската публика

„Кајмак“ вечерва пред данската публика

Скопје, 19 јуни 2023 (МИА) - Најновиот филм на Милчо Манчевски, „Кајмак“ вечерва ќе ја доживее данск...

Фредериксен за нападот во Копенхаген: Нашиот убав и инаку безбеден главен град беше променет во дел од секундата

Фредериксен за нападот во Копенхаген: Нашиот убав и инаку безбеден главен град беше променет во дел од секундата

Копенхаген, 4 јули 2022 (МИА) - Данската премиерка Мете Фредериксен го осуди пукањето во трговскиот цен...

Полицијата тврди дека нападот во Копенхаген не е терористички акт

Полицијата тврди дека нападот во Копенхаген не е терористички акт

Копенхаген, 4 јули 2022 (МИА) - Шефот на полицијата Сорен Томасен и...

Три жртви и тројца во критична состојба по пукањето во трговскиот центар во Копенхаген

Три жртви и тројца во критична состојба по пукањето во трговскиот центар во Копенхаген

Копенхаген, 4 јули 2022 (МИА) - Загинаа три лица при вчерашното пукање во трговскиот центар во Копенхаг...

Неколку застрелани во трговски центар во Копенхаген

Неколку застрелани во трговски центар во Копенхаген

Копенхаген, 3 јули 2022 (МИА) - Неколку лица се застрелани, а едно е уапсено денеска во трговски центар...

Шок на ЕУРО 2020: Ериксен колабираше на терен, докторите го оживуваат

Шок на ЕУРО 2020: Ериксен колабираше на терен, докторите го оживуваат

Копенхаген, 12 јуни 2021 (МИА) - Во последните моменти од првото полувреме на натпреварот меѓу Данска и...

Image

Остани поврзан