• недела, 19 мај 2024
Прва средба на работните групи помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди, продолжуваат разговорите за коалицирање во новата влада

Прва средба на работните групи помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди, продолжуваат разговорите за коалицирање во новата влада

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Потребно е да се задржат програмските определби кои добија поддршка од г...

Почна средбата на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за новата влада

Почна средбата на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за новата влада

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата Вреди попладнево одржуваат с...

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63 или 64 пратеници

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има 63 или 64 пратеници

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека Коалиција...

Екипирани работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Влен

Екипирани работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Влен" за преговорите за новата влада

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Влен" ги формираа работните групи за продолжув...

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) – Некористењето на официјалното име на земјата од страна на претседателкат...

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди" на состанок наредните денови откако ќе се екипираат работните групи за преговорите за нова влада, велат од албанската опозиција з...

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Од Коалицијата „Вреди" за МИА информираат д...

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди на преговори за идната влада

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди на преговори за идната влада

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Вреди денеска треб...

Средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН: Договорени општите начела на соработка за идната влада

Средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН: Договорени општите начела на соработка за идната влада

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Денеска беше остварена средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН. Од страна на ВМР...

Мицотакис: Иако не се согласував со Договорот од Преспа, морам да го почитувам, сега истите барања постојат и од новата Влада на Северна Македонија

Мицотакис: Иако не се согласував со Договорот од Преспа, морам да го почитувам, сега истите барања постојат и од новата Влада на Северна Македонија

Атина, 11 мај 2024 (МИА) – Се надевам дека оние работи што се слушнаа предизборно, нема постизборно...

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите на ДУИ за дестабилизација нема да не поколебаат, иднината на Македонија е во единството, не во поделбите

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите на ДУИ за дестабилизација нема да не поколебаат, иднината на Македонија е во единството, не во поделбите

11 мај 2024  Во однос на информациите од ДУИ за можна нестабилност доколку ДУИ не остан...

Партијата на пензионери ја честита изборната победа на Коалицијата „Твоја Македонија“

Партијата на пензионери ја честита изборната победа на Коалицијата „Твоја Македонија“

11 мај 2024  ПАРТИЈА НА ПЕНЗИОНЕРИ (ПП) ја честита победат...

Муцунски: Утре почнуваат разговорите за соработка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Муцунски: Утре почнуваат разговорите за соработка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски вечерва најави дека утре с...

Сервер: Најдобриот пат што Северна Македонија треба да го следи е интеграција во ЕУ

Сервер: Најдобриот пат што Северна Македонија треба да го следи е интеграција во ЕУ

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) - По двојните избори што на 8 мај се одржаа во нашата земја и на кои уб...

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Градоначалникот на Општина Тетово и претседател на Движењето Беса дел од...

Мицкоски: Одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз која ќе го градиме коалицискиот потенцијал со останатите партии

Мицкоски: Одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз која ќе го градиме коалицискиот потенцијал со останатите партии

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска информира дека одр...

Image

Остани поврзан