• недела, 14 јули 2024
Блинкен го брани Бајден, вели дека ја вратил довербата на светот во лидерството на САД

Блинкен го брани Бајден, вели дека ја вратил довербата на светот во лидерството на САД

Вашингтон, 1 јули 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска одговори на кри...

Блинкен разговараше со филипинскиот министер за надворешни работи Манало за активностите на Кина во Јужното Кинеско Море

Блинкен разговараше со филипинскиот министер за надворешни работи Манало за активностите на Кина во Јужното Кинеско Море

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска телефонски раз...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американск...

Блинкен: Некои од барањата на Хамас за прекин на огнот се остварливи, некои не се

Блинкен: Некои од барањата на Хамас за прекин на огнот се остварливи, некои не се

Доха, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека милитан...

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со...

Блинкен пристигна на Блискиот Исток, првата средба во Каиро со претседателот Ал-Сиси

Блинкен пристигна на Блискиот Исток, првата средба во Каиро со претседателот Ал-Сиси

Каиро, 10 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна на Блиск...

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да го прифати прекинот на огнот во Газа

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да го прифати прекинот на огнот во Газа

Каиро, 10 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во...

Блинкен в понеделник ќе го посети Израел

Блинкен в понеделник ќе го посети Израел

Вашингтон, 7 јуни 2024 (МИА) - Стејт департментот денеска за израелските медиуми потврди дека државн...

Блинкен разговараше со Галант и Ганц за предлогот за примирје во Газа

Блинкен разговараше со Галант и Ганц за предлогот за примирје во Газа

Вашингтон/Тел Авив, 3 јуни 2024 (МИА)  - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен разговар...

Блинкен потврди дека САД одобриле употреба на американско оружје за напади врз Русија

Блинкен потврди дека САД одобриле употреба на американско оружје за напади врз Русија

Прага, 31 мај 2034 (МИА) - Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, денеска потврди дека САД...

Блинкен во посета на Молдавија

Блинкен во посета на Молдавија

Кишињев, 29 мај 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во глав...

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, побара од Египет да пр...

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, би можел „во следните не...

САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две милијарди долари, најави Блинкен

САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две милијарди долари, најави Блинкен

Киев, 15 мај 2024 (МИА) - САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две...

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Киев, 14 мај 2024 (МИА) - Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор на рускиот претседател Влади...

Image

Остани поврзан